Kurti viziton Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren, e cilëson rrëfim suksesi i zhvillimit e kreativitetit

Prizreni

Kurti viziton Parkun e Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren, e cilëson rrëfim suksesi i zhvillimit e kreativitetit

Më: 29 maj 2024 Në ora: 18:16
Foto nga takimi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, dhe ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, vizituan hapësirat e Parkut të Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren.

Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se në bisedë me të rejat dhe të rinjtë aty, u njoftuan me idetë dhe njëkohësisht sfidat të cilat po tejkalohen suksesshëm gjatë punës me ndërmarrje të reja inovative.

“Mësova që si ekosistem funksional dhe dinamik, tashmë janë 47 kompani të përfshira dhe 352 të punësuar, ku bëjnë pjesë edhe institucione arsimore dhe ofrues të trajnimeve”, tha kryeministri Kurti duke cilësuar Parkun si një rrëfim suksesi i zhvillimit, arsimimit, progresit, kreativitetit dhe inovacionit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat