Dëmtohen punimet e dorës që ishin të vendosura në drunjët e Prizrenit - Bota Sot
Dëmtohen punimet e dorës që ishin të vendosura në drunjët e Prizrenit

Prizreni

E diel, 18 nëntor 2018

Dëmtohen punimet e dorës që ishin të vendosura në drunjët e Prizrenit

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 15:58
Punimet e dorës së grave të Prizrenit

Punimet e dorës së grave të Prizrenit të cilat ishin të vendosura mbi drunjtë në Qendrën Historike të këtij qyteti, sot janë gjetur të shkatërruara.

Organizata jo qeveritare “EC ma ndryshe” ka reaguar nëpërmjet një postimi në Facebook, dhe u ka bërë thirrje qytetarëve që të njoftojnë organet e rendit nëse rastisin në këta persona.

“Persona të pandërgjegjshëm kanë dëmtuar punimet e dorës të vendosura në trupat e lisave në Qendrën Historike të Prizrenit. Lusim qytetarët që të njoftojnë organet e rendit në rast se identifikojnë personat që kryejnë vepra të tilla”, thuhet në reagimin e organizatës “EC ma ndryshe”.

Këto punime dore janë vendosur në kuadër të iniciativës “Drunj të pastër” me qëllim të mbrojtjes së drunjve dhe njëkohësisht promovimit të punimeve të dorës të grave të Prizrenit.

Iniciativa “Drunj të pastër” u realizua nga organizatat EC, ORKIDE dhe X40.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test