Gjumi pa jastëk: Më i mirë apo më i keq për shëndetin tuaj?

Shëndetësia

Gjumi pa jastëk: Më i mirë apo më i keq për shëndetin tuaj?

Më: 17 prill 2021 Në ora: 16:39
Foto ilustrim

Disa njerëz duan të flenë në jastëkë të mëdhenj dhe të fryrë, ndërsa disa të tjerë i konsiderojnë të pakëndshëm. Ju mund të tundoheni për të fjetur pa jastëk nëse shpesh zgjoheni me dhimbje qafe ose shpine. Ka disa përfitime nëse flini pa jastëk. Sidoqoftë, këto përparësi nuk ndodhin gjithmonë. Të flesh pa jastëk mund të të ndihmojë vetëm nëse fle në një pozicion të caktuar.

Përfitimet e gjumit pa jastëk

Në varësi të mënyrës se si flini, mund të ndiheni më mirë pasi keni fjetur në një sipërfaqe të sheshtë.

A mund të ndihmojë te mënyra se si qëndrojmë?

Jastëkët kanë për qëllim të mbajnë shtyllën kurrizore në një pozicion neutral. Ata përafrojnë qafën me pjesën tjetër të trupit, e cila mbështet qëndrimin e mirë. Prandaj shkencëtarët nuk e kanë studiuar sesi gjumi pa jastëk ndikon posaçërisht në shtyllën kurrizore. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Rochester, duke fjetur përmbys, e vendosni shtyllën kurrizore në një pozicion jo të natyrshëm. Kjo sepse shumica e peshës suaj është në mes të trupit. Ky pozicion shton stresin në shpinë dhe qafë, duke e bërë të vështirë për shtyllën kurrizore që të ruajë kurbën e saj natyrore.

Fjetja pa jastëk mund ta mbajë kokën në një pozicion të rrafshët. Kjo mund të zvogëlojë disa shqetësime. Por nuk vlen për pozicionet e tjera të gjumit. Nëse flini në shpinë ose anash, fjetja pa jastëk mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

A mundet gjumi pa jastëk të lehtësojë dhimbjen e qafës?

Nëse flini përmbys, gjumi pa jastëk mund të zvogëlojë dhimbjen e qafës, por nuk ka studime të mirëfillta. Shumica e studimeve në lidhje me jastëkët dhe dhimbjen e qafës përqendrohen në llojin më të mirë të jastëkut për dhimbjen.

A ndikon te flokët?

Nuk ka ndonjë lidhje të njohur midis përdorimit të jastëkut dhe shëndetit të flokëve. Prandaj, studiuesit nuk kanë hulumtuar se si gjumi pa jastëk ndikon në flokë. Disa mendojnë se jastëku prej pambuku thith vajrat natyrorë dhe pretendohet se mëndafshi është më i mirë.

Edhe pse gjumi pa jastëk mund të ndihmojë njerëzit që flenë përmbys, kërkimet mungojnë. Në përgjithësi rekomandohet të përdorni një jastëk nëse flini në shpinë ose anash. Sidoqoftë, ajo që është më e rëndësishmja është që të ndiheni rehat dhe pa dhimbje në shtrat.

Nëse keni dhimbje qafe ose shpine, ose nëse keni gjendje të shtyllës kurrizore si skolioza, gjumi pa jastëk mund të jetë i pasigurt. Flisni me një mjek para se të hiqni jastëkun.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat