A është dielli i dëmshëm për shëndetin

Shëndetësia

A është dielli i dëmshëm për shëndetin

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 16:52
Foto ilustrim

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin

Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta se rreziku i zhvillimit të tumoreve dhe siguria për plakjen e parakohshme të lëkurës. Prandaj, kryefjala është të bëni banja dielli me moderim, duke mbrojtur veten dhe duke shmangur orët më të nxehta.

Rrezitja është në fakt mënyra e trupit tonë për të mbrojtur veten nga dielli. E gjitha kjo falë melaninës, një pigment që prodhohet kur goditemi nga Dielli dhe që ka për detyrë të na mbrojë nga rrezet ultraviolet (UV).

Melanina është shumë e rëndësishme për ekuilibrin e lëkurës: jo vetëm që i jep ngjyrën e saj, por është në gjendje të thithë rrezet UV dhe për rrjedhojë të shkarkojë energjinë e saj.

Në fakt ekzistojnë dy lloje të melaninës: ajo “e errët” (eumelanina) që karakterizon njerëzit me ngjyrë kafe dhe ajo e kuqe (feomelanina).

Sa më e errët të jetë melanina, aq më shumë është në gjendje të kryejë detyrën e saj: nxirja është rezultat i këtij operacioni mbrojtës.

Kur ekspozohen në diell, melanocitet prodhojnë pigment të ri brenda 2 deri në 3 ditësh dhe lëkura errësohet. Efekti i nxirjes është menjëherë i dukshëm sepse ka gjithmonë një furnizim të vogël melanine në epidermë, gati për të ndërhyrë menjëherë.

A është dielli i dëmshëm për shëndetin ? 

Për shumë vite mendohej se ekspozimi ndaj dritës së diellit ishte shkaku kryesor i kancerit të lëkurës. Sot pikëpamja e marrëdhënies midis rrezeve ultravjollcë dhe tumoreve është më komplekse: nga njëra anë, studimet e fundit kanë konfirmuar se ekspozimi rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës dhe theksoi rëndësinë e marrjes gjithmonë të masave parandaluese, veçanërisht te fëmijët; nga ana tjetër, të dhënat e reja kanë treguar se rrezet e diellit, duke lejuar trupin të ketë nivele adekuate të vitaminës D, zvogëlon rrezikun e zhvillimit të tumoreve të organeve të tjera.

Megjithatë, ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve UV mbetet një nga faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e tumoreve më pak agresive, ato që e kanë origjinën nga shtresa e lëkurës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat