Gratë dhe vendimet e kujdesit shëndetësor

Shëndetësia

Gratë dhe vendimet e kujdesit shëndetësor

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 00:35
Foto ilustrim

Përmbysja e Roe vs Wade, përveç implikimeve të kujdesit shëndetësor, u dërgoi një mesazh të përgjithshëm grave: Me pak fjalë, gratë nuk janë përgjegjëse për shëndetin e tyre.

Si ofrues i kujdesit shëndetësor, besoj se gratë janë veçanërisht të vetëdijshme për detyrën e tyre në kujdesin shëndetësor. Literatura tregon se afërsisht 80 përqind e grave janë përgjegjëse për vendimet e kujdesit shëndetësor në familje dhe shpesh inkurajojnë anëtarët e tjerë të familjes që të ndjekin takimet me mjekun. Përafërsisht 82 përqind e grave bëjnë kërkime në lidhje me shëndetin për fëmijët e tyre, duke hulumtuar mjekët, trajtimet mjekësore dhe duke gjetur mendime të dyta të ofruesve. Tetëdhjetë e gjashtë përqind janë përgjegjës për caktimin e takimeve për fëmijët e tyre, dhe 72 përqind madje koordinojnë pagesën e faturave mjekësore në shtëpi për fëmijët e tyre. Gjysma e nënave që punojnë madje raportojnë se janë ato që humbasin punën për t’u kujdesur për fëmijët e sëmurë në rast se duhet të qëndrojnë në shtëpi nga shkolla. Ai ideja që gratë nuk i kuptojnë përgjegjësitë në kujdesin e tyre shëndetësor duket paksa e largët, pasi gratë në fund të fundit marrin përgjegjësinë e plotë për shëndetin e familjeve të tyre. Një studim i kohëve të fundit raportoi se afërsisht 78 për qind e grave e shtynë kujdesin e tyre shëndetësor sepse ishin shumë të zëna duke u kujdesur për nevojat e kujdesit shëndetësor të të tjerëve në shtëpi.

Pra, çfarë nëse supergruaja prishet, sëmuret dhe ka nevojë për ndihmë? Një studim i vogël që hetoi dallimet gjinore në nevojat e kujdesit shëndetësor zbuloi se burrat kishin më pak gjasa të kujdeseshin për homologet e tyre femra nëse ishin të paaftë. Rezultatet e studimit treguan se burrat kishin më pak gjasa të ndihmonin bashkëshortët e tyre të sëmurë me detyrat e shtëpisë sesa gratë, dhe ata shpesh kërkonin një asistent për të plotësuar boshllëqet. Nga ana tjetër, gratë ofrojnë afërsisht dyfishin e orëve të kujdesit që ofrojnë burrat e tyre. Përveç kësaj, ata zakonisht kanë më shumë gjasa të kujdesen për anëtarët e sëmurë të familjes, të moshuarit dhe të tjerët që kanë nevojë për mbështetje në komunitetin e tyre. Nuk mund të them se jam i befasuar nga të dhënat. Në praktikën time, gratë kanë rreth 80 për qind më shumë gjasa të hyjnë në dyert e mia sesa burrat. Shpesh burrat vijnë në praktikë pasi shohin rezultate tek gratë e tyre. Meshkujt zakonisht vijnë vetëm pasi një frikë e rëndësishme shëndetësore ose ngjarje e jetës i shtyn ata të kërkojnë trajtim. Kujdesi shëndetësor është një zgjedhje, e cila kërkon që individi të zgjedhë të bëjë një përpjekje dhe të bëjë diçka ndryshe. Unë shpesh shoh më shumë rezultate nga pacientet e mia femra thjesht sepse ato janë më të motivuara, më të përgjegjshme dhe më të vetëdijshme për rolin e tyre në ekipin e kujdesit shëndetësor.

Çiftet bëjnë edhe më mirë, pasi priren të motivojnë njëri-tjetrin dhe të punojnë së bashku si ekip për të mbajtur shëndetin e tyre të shëndetshëm. Të sugjerosh se një grua nuk është në gjendje ose nuk është në gjendje të jetë përgjegjëse për trupin e saj dhe nuk është në gjendje të bëjë zgjedhje të kujdesit shëndetësor është një botëkuptim i kufizuar. Gratë kanë qenë dhe do të jenë gjithmonë kujdestaret, kujdestaret dhe gjinitë më të ndërgjegjshme për nevojat e tyre shëndetësore. Me kalimin e kohës, duke pasur parasysh klimën aktuale politike, ne mund të rivendosim mendjen te ligjvënësit tanë për t’i lejuar ata të njohin atë që ekspertët e shëndetit publik kanë ditur gjithmonë të jetë e vërtetë: gratë janë të afta, kompetente dhe të gatshme për të qenë plotësisht përgjegjëse për shëndetin e tyre dhe për kujdesin shëndetësor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat