Droni do të sjell ushqimin në shtëpinë tuaj, për tre minuta - Bota Sot
Droni do të sjell ushqimin në shtëpinë tuaj, për tre minuta

Shkencë & Teknologji

Droni do të sjell ushqimin në shtëpinë tuaj, për tre minuta

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 11:56
Foto

Jemi mësuar të shohim që porosit e ushqimeve të bëra online vijnë nga persona që përdorin veturë apo biçikletë, por asnjëherë nuk kemi marrë porosi me anë të dronit.

Në Britani tani kemi mënyrën e re të arritjes së porosis, dhe atë për tre minuta përmes dronit, raporton “Mirror”.

Kjo ide do të zë vend edhe në Universitetin e Dublinit në Irlandë, ku studentët mund të porosisin ushqimin nga Just Eat, Ben dhe Jerry dhe ushqimin lokal nga Camile Thsi.

Image

 

Porosia do të kompletohet nga persona të zhvilluar në fushën e hapësirës ajrore për dronë, të cilët fluturojnë në një shpejtësi mbresëlënëse në 80 kilometra në orë.

Kjo do të thotë që çdo porosi e bërë në dy kilometra radius do të mbërri në më pak se tre minuta.

Këto shërbime aktuale do të jenë të gatshme në kampusin e Universitetit të Dublinit brenda muajit të ardhshëm.

Teknologjia është shërues i çdo gjëje, pra ne pretendojmë që të përfshijmë dronët në sistemin e porosive të ushqimit, tha drejtoresha e kompanisë Juse Eta,  Amanda Roche-Kelly.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat