NASA zbulon formën e çuditshme të sistemit tonë diellor

Shkencë & Teknologji

NASA zbulon formën e çuditshme të sistemit tonë diellor

Më: 7 gusht 2020 Në ora: 21:02
Foto Ilustrim

Nasa ka zbuluar formën e çuditshme të sistemit tonë diellor. Gjetjet e reja erdhën pasi studiuesit përdorën të dhëna nga një larmi misionesh nga Nasa për të paracaktuar formën e flluskës magnetike që rrethojnë të gjithë planetët në sistemin tonë.

Studiuesit ishin në gjendje të merrnin një pamje të flluskës nga brenda duke parë grimcat që fluturojnë drejt Tokës. Ato grimca të ngarkuara na vijnë nga pjesa e largët e galaktikës, si dhe brenda sistemit tonë diellor, dhe kërcejnë flluskën dhe përreth saj, përpara se të vijnë në Tokë, ku ato mund të maten.

Të kuptuarit e heliosferës dhe formës së tij është thelbësore për të kuptuarit e jetës në Tokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat