Edhe një raketë e Elon Muskut shpërthen, zbritja në tokë ishte e suksesshme – por më pas gjithçka shkoi keq

Shkencë & Teknologji

Edhe një raketë e Elon Muskut shpërthen, zbritja në tokë ishte e suksesshme – por më pas gjithçka shkoi keq

Më: 4 mars 2021 Në ora: 09:20
Foto ilustrim

Prototipi i raketës së kompanisë hapësinore amerikane Space X, ka arritur me sukses të zbret në Teksas gjatë një fluturimi testues, por kjo fluturake disa sekonda pasi preku tokën u përfshi nga zjarri dhe shpërtheu.

Siç raporton BBC, prototipi i raketës Space X Strarship SN10 ka arritur të aterojë për dallim nga raketat e mëparshme SN 8 dhe SN 9, pas lansimit të suksesshëm nga Teksasi – duke arritur të ngjitet shumë lartë.

Megjithatë, me të prekur tokën zjarri kaploi fluturaken dhe tetë minuta më vonë ajo shpërtheu.

Starship SN10 sikurse SN8 dhe SN9, janë raketa prototip që janë zhvilluar nga kompania private hapësinore në SHBA e miliarderit Elon Musk.

Qëllimi i fluturimit të tyre është që t’i mundësohet qytetarëve, që në të ardhmen të mund të udhëtojnë në Hënë dhe Mars.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat