Krijuesi i McAfee ndalohet në Spanjë, mund të ekstradohet në SHBA

Shkencë & Teknologji

Krijuesi i McAfee ndalohet në Spanjë, mund të ekstradohet në SHBA

Më: 6 mars 2021 Në ora: 18:48
John McAfee

Krijuesi i softuerit anti-virus McAfee, John McAfee, është akuzuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për komplot për të kryer mashtrim dhe pastrim parash.

McAfee dhe truproja i tij, Jimmy Gale Watson Jr janë akuzuar për promovimin e kriptovalutave në Twitter për të rritur çmimet.

Më pas, monedhat dyshohet se janë shitur, duke e bërë çiftin 2 milionë dollarë, thanë prokurorët.

75-vjeçari është ndaluar në Spanjë në lidhje me akuzat për taksa të cilat ai i mohon. Ai mund të përballet me ekstradim të mundshëm në SHBA. Në anën tjetër, Watson është arrestuar në Teksas të enjten.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat