Apple thotë se iMessage në Android më shumë i dëmton sesa ndihmon

Shkencë & Teknologji

Apple thotë se iMessage në Android më shumë i dëmton sesa ndihmon

Më: 12 prill 2021 Në ora: 16:16
Apple

Apple e ka të qartë se iMessage është një prej arsyeve kryesore që i pengon njerëzit të kalojnë në Android, prandaj shërbimi asnjëherë nuk është shfaqur në sistemin operativ të Google.

Kjo deklaratë vjen nga vetë punonjësit e Apple dhe disa drejtues të lartë të cilat u zbuluan në padinë e bërë nga Epic Games, krijuesit të Fortnite, si pjesë e betejës ligjore me prodhuesin e iPhone.

Në dokumentet gjyqësore shfaqet një koment i bërë nga zëvendës presidenti i softuerit të internetit Eddy Cue dhe zëvendës presidentit të inxhinierisë së softuerit Craig Federighi të cilët mbështetin këtë argument.

Pengesa kryesore e njerëzve nga largimi nga Apple është iMessage. Në një rast ekzekutivi i lartë i Apple Phil Schiller kishte thënë se ofrimi i iMessage në Android i dëmton më tepër ses ai ndihmon.

Përveç iMessage në gjykatë Epic citonte një seri shërbimesh që Apple i përdor për të mbajtur përdoruesit në ekosistemin e saj siç është Face Time. Ky shërbim ofrohet në iPhone, iPad dhe Mac po jo në një pajisje që nuk është Apple. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat