Video mbresëlënëse tregon ‘ngritjen’ e Tokës nga Hëna

Shkencë & Teknologji

Video mbresëlënëse tregon ‘ngritjen’ e Tokës nga Hëna

Më: 15 prill 2021 Në ora: 19:00
Foto ilustrim

Se si “ngrihet” Toka nga Hëna mund të shihet në një video të re 4K.

Regjisori Seán Doran tregoi momentin kur Toka ‘ngritët’ nga Hëna në një nga videot e tij aktuale në YouTube.

Ju mund të shihni se si toka shtyn veten mbi horizontin e hënës dhe pothuajse “ngrihet”.

Image

Për të krijuar videon mbresëlënëse, Doran përdori imazhe arkivore nga një mision hënor japonez.

Konkretisht, këto janë imazhe të orbitës hënore japoneze Kaguya, e cila rrotulloi rreth satelitit të tokës në vitin 2007. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat