NASA suksesshëm e dërgon një helikopter të vogël në Mars

Shkencë & Teknologji

NASA suksesshëm e dërgon një helikopter të vogël në Mars

Më: 19 prill 2021 Në ora: 22:28
Foto ilustrim

Agjencia Amerikane e Hapësirës ka fluturuar me sukses një helikopter të vogël në Mars.

Droni, i quajtur Ingenuity, arriti të fluturojë me sukses në Mars teksa Nasa po feston atë që përfaqëson fluturimin e parë të mundësuar, të kontrolluar nga një aeroplan në një planet tjetër, shkruan BBC.

Konfirmimi erdhi përmes një sateliti në Mars i cili transmetoi të dhënat e helikopterit përsëri në Tokë.

Agjencia hapësinore po premton fluturime më aventureske në ditët në vazhdim, “Ingenuity” do të komandohet të fluturojë më lart dhe më tej ndërsa inxhinierët kërkojnë të provojnë kufijtë e teknologjisë.

“Tani mund të themi që qeniet njerëzore kanë fluturuar në një planet tjetër”, tha MiMi Aung, menaxher i projektit për Ingenuity në Nasa’s Jet Propulsion Laboratory (JPL) në Pasadena, California.

“Ne kemi folur për kaq gjatë për ‘momentin tonë të Vëllezërve Wright’ në Mars, dhe këtu është.”

Kjo është një referencë për Wilbur dhe Orville Wright të cilët kryen fluturimin e parë të fuqizuar, të kontrolluar të avionëve më 1903.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat