Po përgatitet të shpojë gurë në Mars Rover Perseverance

Shkencë & Teknologji

Po përgatitet të shpojë gurë në Mars Rover Perseverance

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 22:34
Foto ilustrim

Agjencia hapësinore amerikane NASA po përgatit Rover Perseverance për shpimin e parë të shkëmbinjve në Mars.

Pas stërvitjeve të roverit, bërthama e shkëmbit me madhësi të gishtit do të vendoset në një tub të mbyllur, i cili do të transportohet në Tokë në të ardhmen. Shkencëtarët pretendojnë se mostrat e shkëmbinjve, pra studimi i materialeve në sipërfaqen e Marsit, janë shansi më i mirë për të përcaktuar nëse ka pasur ndonjëherë jetë në Planetin e Kuq.

Roveri zbarkoi në Mars në muajin shkurt dhe ndodhet në zonën e Liqenit të kraterit prej 45 kilometrash. Fotografitë satelitore tregojnë se dikur kishte një liqen në krater, i cili ishte mbushur nga një lumë. Si i tillë, ky krater është një kandidat serioz për ruajtjen e jetës parahistorike, ose organizmave mikrobë, nëse do të ekzistonin ndonjëherë.

Rover i NASA-s deri më tani ka kaluar rreth një kilometër në jug të sipërfaqes së Marsit nga vendi ku u ul pesë muaj më parë. Tani është e vendosur në vendin Paver Stones ose Fractured Rough ku ata do të bëjnë shpimet e shkëmbinjve. Ky vend konsiderohet baza, pra pjesa e poshtme e kraterit Jezero.

Qëllimi i shkencëtarëve është të përcaktojnë nëse shkëmbinjtë janë me origjinë sedimentare apo vullkanike. Të dy llojet janë interesante, por datimi i shkëmbinjve vullkanikë mund të bëhet me saktësi shumë të lartë në laborator.

Instrumentet rover në krahun robotik do të përcaktojnë përbërjen kimike, mineralogjinë dhe strukturën e shkëmbit, dhe në gusht thelbi do të merret me shpime. Rover do të mbledhë rreth 40 mostra gjatë misionit të tij dhe do t’i vendosë në tuba

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat