Akulli nga Antarktida i vjetër 1.5 milion vjet ndihmon shkencëtarët në parashikimin e së ardhmes

Shkencë & Teknologji

Akulli nga Antarktida i vjetër 1.5 milion vjet ndihmon shkencëtarët në parashikimin e së ardhmes

Më: 9 janar 2022 Në ora: 14:19
Foto ilustrim

Një ekip shkencëtarësh po përgatiten të shpojnë në një akull 1.5 milion vjeçar të vjetër, në Antarktidën lindore, me shpresën që të zbulojnë më shumë rreth historisë së ndryshimeve klimatike.

Shkencëtarët besojnë se informacioni i zbuluar nga studimi i akullit të lashtë mund të ndihmojë në parashikimin se si planeti do të vazhdojë t’i përgjigjet temperaturave në rritje. Ata gjithashtu shpresojnë të zbulojnë se çfarë e bëri planetin të hynte dhe të dilte nga epokat e akullit në të kaluarën.

E gjitha kjo është pjesë e një projekti shtatëvjeçar i cili filloi në vitin 2019 dhe do të kushtojë 11 milionë euro, financuar nga Komisioni Evropian. Ai koordinohet nga Carlo Barbante, drejtor i Institutit të Shkencave Polare të Këshillit Kombëtar të Kërkimit të Italisë (CNR-ISP) dhe profesor në Universitetin Ca’ Foscari të Venecias.

Ai ndjek një projekt të mëparshëm, që përfundoi në vitin 2008, kur shkencëtarët nxorën dhe analizuan një bërthamë akulli 800,000-vjeçare.

Por si do të ndihmojë ky projekt për të parashikuar të ardhmen e ndryshimeve klimatike? Ku ndodhet akulli?

Vendi i shpimit, Little Dome C, është një sipërfaqe prej 10 km2, e vendosur 40 km nga stacioni italo-francez Concordia, në pllajën lindore të Antarktidës. Ky është një nga vendet më ekstreme në Tokë: dimrat atje janë të gjatë dhe pa diell dhe temperaturat janë zakonisht më të ulëtat në tokë, shkruan Independent, transmeton lajmi.net. Temperaturat vështirë se rriten mbi -25C (-13F) në verë dhe mund të bien nën -80C (-112F) në dimër.

Si mund të ndihmojë akulli i lashtë për të parashikuar të ardhmen e ndryshimeve klimatike?

Akulli përmban flluska të vogla ajri të cilat zbulojnë përqendrimin e gazeve serë në atmosferë në kohën kur u bllokuan, si metani dhe dioksidi i karbonit.

Duke analizuar akullin, shkencëtarët do të jenë në gjendje të shohin se si rritja dhe rënia e temperaturave ndikojnë në atmosferë, duke i lejuar ata të “fitojnë një perspektivë të saktë mbi atë që bota po përjeton aktualisht me ndryshimet klimatike dhe të miratojnë strategji të përshtatshme zbutëse”, shkencëtari kryesor Carlo. tha Barbante.

Shpimi i akullit 1.5 milion vjeçar gjithashtu do t’i ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë pse ciklet klimatike, të cilat zgjasin mesatarisht rreth 100,000 vjet, dikur ishin shumë më të shkurtra, duke bërë që toka të zhytet brenda dhe jashtë epokave të akullit me një ritëm shumë më të shpejtë.

Barbante shtoi: “Ne besojmë se kjo bërthamë akulli do të na japë informacion mbi klimën e së kaluarës dhe mbi gazrat serë që ishin në atmosferë gjatë Tranzicionit të Pleistocenit të Mesëm (MPT), i cili ndodhi midis 900,000 dhe 1.2 milion vjet më parë.

“Gjatë këtij tranzicioni, periodiciteti i klimës midis epokave të akullnajave ndryshoi nga 41,000 në 100,000 vjet: arsyeja pse ndodhi kjo është misteri që shpresojmë të zgjidhim.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat