Rikthehet pas 440 vitesh kometa Nishimura, mund ta shihni edhe me dylbi

Shkencë & Teknologji

Rikthehet pas 440 vitesh kometa Nishimura, mund ta shihni edhe me dylbi

Më: 9 shtator 2023 Në ora: 12:50
Foto ilustrim

Një kometë e sapo zbuluar do të jetë e dukshme teksa fluturon pranë Tokës të martën, 12 shtator. Fotografi japonez i hapësirës Hideo Nishimura vëzhgoi për herë të parë kometën Nishimura në fillim të gushtit teksa po merrte imazhe të qiellit të natës, sipas EarthSky .

Që atëherë, objekti qiellor ka shtuar shkëlqimin ndërsa udhëton nëpër sistemin e brendshëm diellor në një orbitë rreth diellit.

Kometa do të jetë më afër me Tokën të martën, duke arritur brenda 78 milionë miljeve (125 milionë kilometra), që do të thotë se është potencialisht e dukshme gjatë pesë ditëve të ardhshme, duke filluar nga data 12 shtator.

Ajo do të afrohet shumë më afër diellit, duke kaluar brenda 21 milionë miljeve (afërsisht 34 milionë kilometra) më 17 shtator, sipas Alan Hale, bashkë zbulues i kometës Hale-Bopp dhe themelues dhe president i Institutit “Earthrise”.

“Nishimura kryen një orbitë rreth çdo 430 deri në 440 vjet, që do të thotë hera e fundit që kaloi afër Diellit (dhe mund të ishte afruar më afër Tokës) ishte rreth vitit 1590, përpara shpikjes së teleskopit“, thotë Dr. Paul Chodas drejtori i Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës në Kaliforni.

“Ne nuk e dimë nëse ishte aq e ndritshme sa të shihej me sy të lirë në atë kohë.”

Si të shihni kometën Nishimura

“Kometa nuk është aq e ndritshme sa të jetë e dukshme me sy të lirë nga Toka për shkak të distancës dhe do të lëvizë afër horizontit, kështu që dylbitë janë mënyra më e mirë për ta parë atë”, tha Chodas.

Dhe qiejt e errët larg dritave të qytetit ofrojnë një shikim optimal. Sky and Telescope ka ndarë grafikët që mund të ndihmojnë shikuesit e qiellit të dallojnë kometën.

“Nëse po përpiqeni të dalloni kometën nga objektet e tjera në qiellin e natës, mbani në mend se bishti i kometës do të jetë gjithmonë larg nga dielli, sepse rrezet e diellit vazhdimisht shtyjnë grimcat e imta të pluhurit,” tha Dave Schleicher, astronom në Observatorin Lowell, në Arizona.

“Dhe ndërsa kometa duket e gjelbër në foto për shkak të pranisë së karbonit diatomik, ajo do të duket pothuajse e pangjyrë ose pak rozë përmes dylbive pasi rrezet e diellit reflektojnë nga kokrrat e pluhurit, të cilat janë më të vogla se grimcat në pluhur talk”, tha Schleicher.

Të mërkurën (13 shtator), kometa do të kalojë mes Tokës dhe Diellit.

Çfarë do të ndodhë më pas për kometën Nishimura

Duke pasur parasysh se sa afër do të kalojë kometa Nishimura pranë diellit, është e mundur që nxehtësia e fortë mund ta shkatërrojë atë.

“Ndërsa akulli i ngrirë nxehet dhe sublimohet në gaze, kometa mund të shpërthehet. Kjo varet shumë nga madhësia e bërthamës, të cilën ne nuk e dimë, pasi ajo është e rrethuar nga një atmosferë gazi dhe pluhuri”,  thotë Dr. Paul Chodas.

Por duke pasur parasysh se kometa tashmë i ka mbijetuar të paktën një afrimi të mëparshëm të diellit, dhe ka të ngjarë shumë më tepër (edhe pse mosha e kometës është e panjohur), Hale dhe ekspertë të tjerë presin që ajo të mbijetojë.

“Nëse i mbijeton kalimit të tij nga dielli, ai do të kalojë në anën e largët të diellit nga Toka në fillim të tetorit dhe më pas do të dalë në qiellin e mëngjesit të hemisferës jugore në nëntor. Ajo mund të mbetet i dukshëm për disa muaj më pas, megjithëse ka të ngjarë të jetë një objekt mjaft i zbehtë, i cili do të vazhdojë të venitet ndërsa tërhiqet nga dielli dhe Toka“, thonë ekspertët.

Pas këtij rrugëtimi duhet të kalojnë më shumë se 400 vjet përpara se kometa të fluturojë dhe të rishfaqet përsëri pranë Tokës.

Nëse humbisni mundësinë për të parë kometën Nishimura, ka disa kometa që priten të shfaqen në qiellin e natës në 16 muajt e ardhshëm, tha Hale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat