U plagos në kroçere/ E dashura: Shqiptarët na e vonuan ndihmën - Bota Sot
U plagos në kroçere/ E dashura: Shqiptarët na e vonuan ndihmën

Shqipëria

U plagos në kroçere/ E dashura: Shqiptarët na e vonuan ndihmën

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 17:11
Foto

‘Në Shqipëri ndihma nuk erdhi kurrë’- kjo është akuza që Sonia Mercato bëri në mediat italiane pasi i dashuri i saj vdiq nga një aksident që pësoi në Shqipëri.

Mattei Sartori vdiq pas një sërë fatkeqësish që i ndodhën në vendin tonë ku kishte ardhur me pushime. Çifti ishte duke ngrënë darkën e fundit të planifikuar gjatë udhëtimi me një kroçere kur Matteo, pësoi një prerje të vogël nga një krustace deti.

Ai shkoi menjëherë në kabinë për të vendosur një ngjitës, megjithatë vuante nga hemofobia. Duke parë gjakun, ai u zbeh menjëherë. Në shkallët e anijes së lundrimit, ai ligështohet dhe përplas kokën. Pas pesë ditësh dramatike, ai vdes.

33 vjeçarit nuk iu dha ndihma shpejtë. “Ndihma mbërriti vonë”- deklaroi Sonia Mercato.

Duke qenë se nuk kishte mjete të përshtatshme për fluturim gjatë natës, anija u drejtua drejt portit të Durrësit për t’u transportuar gjatë natës në Spitalin e Traumës në Tiranë, ku mbeti në kujdes intensiv për gati tre ditë.

Pastaj, transferohuni në spitalin Sant’Antonio në Padova me një fluturim që ndaloi në Brescia. Sartori, i cili mbërriti në Itali në kushte të dëshpëruara, vdiq 48 orë më vonë.

“Në Shqipëri ata nuk kanë pajisje për t’u marrë me këtë lloj emergjence. Ata nuk arritën të vinin dhe të merrnin Matteon me një helikopter dhe humbi shumë kohë. Ne u lamë të vetëm në det. Ai ishte një person i mrekullueshëm, i pëlqyer dhe i vlerësuar. Që kur fatkeqësia ndodhi, nuk mund të fle më në shtëpinë tonë dhe kam shkuar te prindërit e mi. Ne dhuruam organet, për datën e funeralit është ende herët”- u shpreh e dëshpëruar Sonia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...