Ahmetaj kritikon ministren Denaj për buxhetin: Nuk keni parashikuar rritje pagash dhe bonus për pensionistët - Bota Sot
Ahmetaj kritikon ministren Denaj për buxhetin: Nuk keni parashikuar rritje pagash dhe bonus për pensionistët

Shqipëria

Ahmetaj kritikon ministren Denaj për buxhetin: Nuk keni parashikuar rritje pagash dhe bonus për pensionistët

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 13:15
Arben Ahmetaj

Gjatë diskutimit të buxhetit të vitit 2020 në komisionin e Ekonomisë, kryetari Arben Ahmetaj, u tregua kritik ndaj ministres së Financave, Anila Denaj.

Ai tha se ka bërë një kërkesë dhe do ia dërgojë me shkrim, se cilat janë politikat e reja sociale për vitin 2020.

Ahmetaj ndau bindjen se sipas gjykimit të tij nuk kanë asnjë politikë fiskale për vitin e ardhshëm.

“Nuk keni rritje pagash. Nuk keni parashikuar përsëri bonusin për pensionistët. Investimet publike për vitin 2020 janë në rënie krahasuar me 2018. Pse i parashikoni investimet publike në reduktim kur nevoja për investime është e lartë”, u shpreh Ahmetaj.

Ndër të tjera ai kërkoi që të rishikohet rrija ekonomike e vitit 2019, duke kërkuar që rritja ekonomike e gjashtë mujorit të parë të jetë 6%.

Sipas tij, Ministria e Infrastrukturës duhet të paguajë 6.2 miliardë lekë detyrime të prapambetura që ka dhe se Unaza e Tiranës merr pjesën më të madhe të buxhetit të Ministrisë së Infrastrukturës, ndërsa pjesa tjetër infrastrukturore nuk merr asgjë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat