Basha në Laç: Tërmeti nuk i ndau njerëzit, por qeveria po i ndan - Bota Sot
Basha në Laç: Tërmeti nuk i ndau njerëzit, por qeveria po i ndan

Shqipëria

Basha në Laç: Tërmeti nuk i ndau njerëzit, por qeveria po i ndan

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 15:07
Lulzim Basha

Kryetari Lulzim Basha ndodhej sot pranë 50 familjeve te cilat pas tërmetit po strehohen ne Kishën e Shën Mhillit ne Laç, një pjese e së cilës rrezikon te shembet.

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i PD-së shkruan se kisha ka pësuar dëme të mëdha, një pjesë rrezikon të shembet.

Në postimin e tij, Basha akuzon qeverinë, duke thënë se është ajo që po ndan njerëzit dhe se çdo ditë po del qartë mënyra si janë vlerësuar objektet, duke shtuar se është kriminale që qeveria të rrezikojë jetën e qytetarëve vetëm që të mos prekë lekët që u jep oligarkëve!

“Kisha 100 vjeçare e Shën Mhillit në Laç, prej 18 ditësh siguron ushqim dhe strehon 50 familje në oborrin e saj, për të cilat nuk është kujdesur askush.

Vetë ndërtesa e kishës ka pësuar dëme të mëdha. Edhe pse kanë kërkuar ndihmë urgjente pasi një pjesë e saj, rrezikon të shembet duke rrezikuar kështu jetën e shërbyesëve të Zotit dhe të besimtarëve ende askush nuk i ka ndihmuar.

Mirënjohje për ekspertët që i janë përgjigjur thirrjes se opozitës për të berë një vlerësim të gjendjes së kishës. Por natyrisht është detyrimi i shtetit të bejë vlerësimin dhe të japë zgjidhje për çdo objekt.

Në këtë zonë askush përvec kishës dhe vullnetarëve nuk u ka ardhur në ndihmë fëmijëvë, të moshuarve, grave dhe burrave që tërmeti dhe qeveria i ka lënë jashtë, në qiell të hapur. Tërmeti nuk i ndau njerëzit, por qeveria po i ndan. Trajtimi preferencial dhe partiak apo në bazë të miqësive, është ankesa e përditshme në cdo zonë të goditur nga tragjedia.

Çdo ditë po del më qartë e më shqetësuese mënyra se si janë vlerësuar objektet. Vlerësime të ndryshme për një objekt, verifikime me mjete qesharake nga punonjës te administratës pa asnjë kualifikim, janë kthyer në kembanë alarmi për rrezikun që u kanoset banorëve në qindra banesa.

Është kriminale që qeveria të rrezikojë jetën e qytetarëve vetëm që të mos prekë lekët që u jep oligarkëve.

Kjo është dhe arsyeja pse qeveria nuk angazhoi rreth 500 inxhinierë me eksperiencë për të kryer verifikimin e objekteve. Sepse rezultati duhet të jetë sipas interesit të qeverisë dhe jo sipas realitetit.

Është pikërisht kjo neglizhencë kriminale që solli viktima ne Thumanë e Durrës me 26 nëntor. Nëse do të merreshin masa pas tërmetit te 21 shtatorit, shumë jetë do ishin shpëtuar.

Propaganda, korrupsioni dhe paaftësia po kërcënojnë seriozisht edhe sot sigurinë e mijëra banorëve që po vuajnë edhe për bukën e gojës”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat