Komisioni Europian publikon draftin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Komisioni Europian publikon draftin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Shqipëria

Komisioni Europian publikon draftin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Më: 1 korrik 2020 Në ora: 20:00
Komisioni Europian

Sot, Komisioni Evropian i paraqiti Këshillit draftin e kornizave të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke përcaktuar udhëzimet dhe parimet për bisedimet e tyre të pranimit. Komisioni ishte i ftuar t’i paraqiste këto propozime në Mars 2020 nga Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme kur mori vendimin për hapjen e negociatave me të dy vendet.

Komisioneri për fqinjësi dhe zgjerim Olivér Várhelyi komentoi: “Sot shënohet një hap tjetër i rëndësishëm në shtigjet e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian. Duke ofruar angazhimin tonë, ne përshkruajmë korniza konkrete për zhvillimin e negociatave të pranimit. Propozimet tona bazohen në metodologjinë e rishikuar të zgjerimit që kemi paraqitur në shkurt për ta bërë procesin e pranimit më të besueshëm, me një drejtues më të fortë politik, më dinamik dhe të parashikueshëm. Mezi pres diskutimet me shtetet anëtare dhe mbajtjen sa më shpejt të konferencave të para ndërqeveritare me të dy vendet. E ardhmja e tyre qëndron qartë në Bashkimin Evropian dhe unë jam i bindur se ata do të vazhdojnë të zbatojnë reformat në rrugën e tyre të BE, siç kanë bërë deri më tani. ”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat