Shtohet numri i pacientëve në spitalet

Shqipëria

Shtohet numri i pacientëve në spitalet

Më: 2 gusht 2020 Në ora: 16:29
Foto ilustrim

Numri i pacientëve që po trajtohen në të dy spitalet Covid, atë infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” ka arritur në 120 persona. 18 prej tyre janë në terapi intensive dhe 6 të intubuar. Kjo situatë mban të alarmuar mjekët, të cilët shohin me shqetësim infektimin veçanërisht ne  moshat e reja.

Distancimi fizik dhe përdorimi i maskave vijon të mbetet apeli i vazhdueshëm i stafit mjekësor.

Sipas epidemiologeve shkaqet e përhapjes së koronavirusit janë grumbullimet në festa masive, dasma apo ceremoni mortore, aktivitete për të cilat mjekët paralajmërojnë të shmangen gjatë pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat