Gjashtë të vdekur dhe 146 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Shqipëria

Gjashtë të vdekur dhe 146 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 16:23
Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 6 humbje jete dhe 146 raste të reja me COVID-19. Kanë humbur jetën një 62 vjeçar nga Tepelena, një 63 vjeçar nga Lezha, një 70 vjeçar nga Mati dhe 3 qytetarë nga Tirana; një 73 vjeçare, një 81 vjeçar dhe një 82 vjeçar. 

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 639 testime për të dyshuar të prekur nga Covid-19, ndërsa 146 persona janë konfirmuar pozitivë me Covid19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është: 76 raste në Tiranë, 23 në Krujë, 11 në Fier, 7 në Durrës, 6 në Kukës, 5 në Elbasan, 4 në Shkodër, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Kamëz, Malësi e Madhe, nga 1 rast Has, Kavajë, Lushnje, Pukë, Tepelenë, Bulqizë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 79 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3695, që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe "Shefqet Ndroqi" po trajtohen 115 pacientë të konfirmuar pozitivë, 16 pacientë janë në terapi intensive, 5 prej të cilëve të intubuar.

Në dy spitalet COVID po vijojnë të trajtohen edhe 14 pacientë të cilët kanë qenë pozitivë me Covid19 dhe aktualisht janë negativizuar, megjithatë vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes.

COVID-19 – Statistika (14 Gusht 2020)

Testime totale            49151

Raste pozitive             7117

Raste të shëruara      3695

Raste Aktive              3203

Humbje jete                 219

(Qarku Tiranë 107, Shkodër 34, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 8, Lezhë 6, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 3, Gjirokastër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         1747

Durrës         398

Shkodër       278

Fier             145

Lezhë         122

Vlorë          115

Korçë         111

Kukës         94

Elbasan      84

Berat          48

Gjirokastër  31

Dibër        30

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat