28-29 Nëntori nxjerr në pah shkeljen e Protokollit të Shtetit! Deputetët lihen jashtë ceremonive zyrtare

Shqipëria

28-29 Nëntori nxjerr në pah shkeljen e Protokollit të Shtetit! Deputetët lihen jashtë ceremonive zyrtare

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Festa e Pavarësisë rikthen një lajmi të vjetër, kur me të drejtë deputetët e opozitës (por edhe ata të shumicës nën zë) ankohen se janë lënë jashtë çdo protokolli shtetëror për këtë festë më e rëndësishmja në rang sepse është Festa Kombëtare e Republikës së Shqipërisë.

Edhe për Ditën e Çlirimit ndodh e njëjta gjë, por në këtë rast një pjesë e opozitës nuk merr pjesë sepse ka zgjedhur ta festojë një ditë më parë. I ashtuquajturi Protokoll i Shtetit që nuk u ngrit dot asnjëherë në nivelin e kërkuar, vazhdon të zbatojë një VKM, e cila në marrëdhënie me Kuvendin e Shqipërisë dhe deputetët bie ndesh me Ligjin për Statusin e Deputetit, i cili përcakton qartë se “Në marrëdhëniet protokollare Kryetari i Kuvendit vjen pas Presidentit të Republikës, zëvendëskryetarët pas Kryeministrit, kryetarët e komisioneve dhe kryetarët e grupeve parlamentare barazohen në trajtimin protokollar me ministri.

Deputeti përfshihet, pas ministrave, në protokollin e bashkisë, të rrethit (qarkut) dhe prefekturës, ku banon ose ku është zgjedhur”.

Pavarësisht ankesave të deputetëve, Këshilli i Ministrave duket se nuk ka ndërmend ta ndryshojë këtë vendim qeverie që bie ndesh me ligjin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat