Ambasada e SHBA publikon deklaratën e Departamentit të Thesarit: Do të çohet përpara lufta ndaj korrupsionit

Shqipëria

Ambasada e SHBA publikon deklaratën e Departamentit të Thesarit: Do të çohet përpara lufta ndaj korrupsionit

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 17:29
Janet L. Yellen

Ambasada amerikane në vendin tonë ka publikuar fjalën e Sekretares amerikane të Thesarit Janet L. Yellen, e cila ka shpallur një rregull të ri mbi raportimin e pronësisë përfituese sipas Ligjit të Transparencës së Koorporatave.

Në deklaratën e saj, Yellen është shprehur  ky rregull do të çojë përpara punën për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit në SHBA e botë.

“Sekretarja e Thesarit e Shteteve të Bashkuara, Janet L. Yellen shpalli një rregull të ri mbi raportimin e pronësisë përfituese sipas Ligjit të Transparencës së Koorporatave.

“Ky rregull do të çojë akoma më përpara punën për të luftuar korrupsionin dhe efektet e tij gërryese mbi demokracinë dhe sundimin e ligjit – si në vend ashtu edhe në mbarë botën”, tha Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim. Lexoni deklaratën e plotë të Sekretares së Thesarit Yellen mbi rregullin e ri bazuar në Ligjin e Transparencës së Koorporatave duke klikuar më poshtë”, thuhet në deklaratë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat