Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Muajt në vijim do të jenë sfidues për ekonominë

Shqipëria

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Muajt në vijim do të jenë sfidues për ekonominë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 10:01
Gent Sejko

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, gjatë fjalës së tij në hapjen e workshop-it të XVI të kërkimeve tha se inflacioni mbetet sfidë.

Sejko tha se “Objektivi i Bankës së Shqipërisë është stabiliteti financiar”.

“Një vëmendje e veçantë i është kushtuar ndryshimeve klimatike. Muajt në vijim do jenë sfidues për shoqëritë tona dhe vitet në vijim do mund të sjellin ndryshime. Trajtimi i sfidave, siç është inflacioni kërkojnë adresim dhe politika të tjera veprimi për t’u marrë parasysh nga autoritetet. Kushtet janë të vështira, gjithmonë në ndryshim.”, tha Sejko.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat