Të metat e reja të rrjetit 5G lejojnë “sulmuesit” të gjurmojnë vendndodhjet e përdoruesve dhe të vjedhin të dhëna

Teknologji

Të metat e reja të rrjetit 5G lejojnë “sulmuesit” të gjurmojnë vendndodhjet e përdoruesve dhe të vjedhin të dhëna

Më: 16 dhjetor 2020 Në ora: 19:19
Foto ilustrim

Ndërsa rrjeti 5G po përhapet gradualisht në qytetet kryesore në të gjithë botën, një analizë e arkitekturës së rrjetit të saj ka zbuluar një numër dobësish të mundshme që mund të shfrytëzohen për të kryer një sulm kibernetik.

Gjetjet formojnë bazën e një studimi të ri “5G Standart one baza e sigurisë ” të botuar nga firma e sigurisë kibernetike me bazë në Londër Positive Technologies sot, saktësisht gjashtë muaj pasi kompania publikoi raportin e saj ” Vulnerabilities in LTE and 5G Networks 2020 ” në qershor duke detajuar defektet e ndikimit të lartë në protokollet LTE dhe 5G.

“Elementet kryesore të sigurisë së rrjetit përfshijnë konfigurimin e duhur të pajisjeve, si dhe vërtetimin dhe autorizimin e elementeve të rrjetit”, thanë Positive Technologies.

Në mungesë të këtyre elementeve, rrjeti bëhet i ndjeshëm ndaj mohimit të shërbimit të abonuesve për shkak të shfrytëzimit të dobësive në protokollin PFCP” dhe mangësive të tjera që mund të çojnë në zbulimin e identifikuesve pa dijeninë e tyre.

I vendosur në mënyra të pavarura ose jo, në varësi të mbështetjes së tyre në teknologjinë 4G Evolution Packet Core (EPC), rrjeti celular 5G është një kornizë e përbërë deri në nëntë funksione të rrjetit (NF) që janë përgjegjëse për regjistrimin e abonentëve dhe profilet e tyre, ruajtjen e të dhënave të tyre dhe lidhjen e përdoruesve (UE ose pajisjet e përdoruesit) me internetin përmes një stacioni bazë (gNB).

Por studiuesit thonë se ky ‘pirg’ i teknologjisë potencialisht hap derën për sulmet ndaj abonentëve dhe rrjetit të operatorit që mund të shfrytëzohen për të inskenuar sulmet e njerëzve. 

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat