Aplikacioni kinez bllokohet në rrjetet sociale për shkak të postimit me Tiananmenin

Teknologji

Aplikacioni kinez bllokohet në rrjetet sociale për shkak të postimit me Tiananmenin

Më: 7 qershor 2021 Në ora: 09:19
Weibo

Një llogari e rrjeteve sociale për aplikacionin e njohur kinez të tregtisë elektronike, Xiaohongshu, është bllokuar pasi lëshoi një postim në përvjetorin e shtypjes së Sheshit Tiananmen në vitin 1989.

Faqja kishte postuar "Më trego me zë të lartë: cila është data sot?" në platformën e mikroblogjeve Weibo.

Postimi për 14 milionë ndjekësit e tij u fshi shpejt.

Faqja e saj në Weibo është zëvendësuar nga një mesazh që thotë se po hetohet për shkelje të ligjeve dhe rregulloreve.

Xiaohongshu ende nuk ka komentuar publikisht për këtë çështje. Që nga e hëna në mëngjes, llogaria e saj në Weibo mbeti e bllokuar, por aplikacioni - i cili ka rreth 300 milionë përdorues - ishte ende duke punuar.

Është e paqartë nëse postimi kishte për qëllim të referonte përvjetorin e shtypjes. Një person i njohur me këtë çështje i ka thënë Wall Street Journal se postimi nuk ishte i lidhur me përvjetorin.

Xiaohongshu, i mbështetur nga gjigantët kinezë të internetit Alibaba dhe Tencent, është përshkruar si Instagrami i Kinës me tregti elektronike dhe përdoret kryesisht nga gratë kineze të reja, urbane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat