Modeli i ri i tastierës PlayStation 5 është më i lehtë, detaje të reja rreth konsolës

Teknologji

Modeli i ri i tastierës PlayStation 5 është më i lehtë, detaje të reja rreth konsolës

Më: 23 gusht 2021 Në ora: 22:09
Foto ilustrim

Sony ka nisur një ridizajnim të PlayStation 5 në tregun australian.

Uebfaqja australiane e lojërave Press Start shkruan se PS5 i ridizajnuar ka një vidë të re dhe se një kaçavidë nuk është më i nevojshëm. Sony tani thuhet se përdor një vidë të re me kapje në krye, në mënyrë që të fiksohet dhe rregullohet me dorë.

Modeli i ri i tastierës është 300 gram më i lehtë se origjinali, por ende nuk është e qartë se çfarë Sony ka hequr ose ndryshuar për të zvogëluar peshën. Numri i modelit të ri është CFI-1102A në vend të CFI-1000 të mëparshëm.

Duket se Australia ishte e para që mori një PS5 të ridizajnuar, dhe megjithëse një kaçavidë nuk kërkohet për stendën, përsëri do të duhet të përdoret për të hyrë në folenë opsionale M.2 SSD në tastierë.

Sony planifikon të ofrojë memorie SSD me një azhurnim të ardhshëm të softuerit të lëvizshëm. Përditësimi aktualisht është i disponueshëm për testuesit beta dhe sjell përmirësime të ndërfaqes së përdoruesit, mbështetje audio 3D për altoparlantët e integruar të TV dhe një mënyrë më të mirë për të bërë dallimin midis versioneve PS4 dhe PS5 të lojërave.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat