Gjatë pesë viteve të fundit Facebook ka investuar më shumë se 13 miliardë dollarë

Teknologji

Gjatë pesë viteve të fundit Facebook ka investuar më shumë se 13 miliardë dollarë

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 18:39
Foto ilustrim

Facebook njoftoi se ka investuar më shumë se 13 miliardë dollarë në masa sigurie që nga viti 2016, ditë pasi Wall Street Journal raportoi se kompania kishte dështuar në riparimin e efekteve të dëmshme të platformës. Gjiganti i mediave sociale tha se tani janë 40 mijë njerëz që punojnë në fushën e sigurisë, krahasuar me 10 mijë pesë vjet më parë.

Facebook ka minimizuar efektet negative të aplikacionit të tij Instagram për përdoruesit e rinj dhe ka reaguar dobët ndaj paralajmërimeve të punonjësve në lidhje me mënyrën se si platforma përdoret nga trafikantët në vendet në zhvillim, raportoi Wall Street Journal javën e kaluar, duke cituar një përmbledhje ekspertësh të dokumenteve të brendshme të kompanisë.

“Në të kaluarën, ne nuk filluam t’i adresojmë sfidat e sigurisë mjaft herët në procesin e zhvillimit të produktit, por ne kemi ndryshuar rrënjësisht atë qasje”, thanë nga Facebook.

Kjo e fundit gjithashtu njoftoi se teknologjia e inteligjencës artificiale ndihmoi në bllokimin e 3 miliardë llogarive të rreme në gjysmën e parë të këtij viti. Kompania gjithashtu ka hequr më shumë se 20 milionë tekste të rreme për coronavirusin dhe vaksinat.

Kompania tha se tani heq 15 herë më shumë përmbajtje që shkel standardet e saj të gjuhës së urrejtjes në Facebook dhe platformën e saj të ndarjes së fotografive në Instagram sesa kur filluan ta postonin atë në vitin 2017. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat