‘Rishfaqet’ themeluesi i AliBaba/ Bilioneri nis turin studiues për teknologjinë e bujqësinë

Teknologji

‘Rishfaqet’ themeluesi i AliBaba/ Bilioneri nis turin studiues për teknologjinë e bujqësinë

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 12:49
Jack Ma

Jack Ma, themeluesi i AliBaba, prej më shumë se një viti ishte zhdukur nga jeta publike, me mediet kineze që aludonin se ai kishte abuzuar me lirinë e fjalës në shtetin diktatorial.

Mediet raportojnë se Ma ka bërë udhëtimin e tij të parë matanë detit, që nga 2018.

Bilioneri kinez ndodhet në Spanjë për një tur studiues në lidhje me bujqësinë dhe teknologjinë, ndërsa fokusi i tij tashmë është drejtuar nga emergjenca klimatike. Që nga tërheqja e Ma nga kompania e tij, themeluesi nuk është parë të merret me operacionet e përditshme të kompanisë, por as të merrte pjesë në konferenca botërore, ku ndante mendimet e tij në lidhje me të ardhmen dyqaneve digjitale dhe globalizmin.

Kompania e tij ishte nën thundrën autoritetit të Konkurrencës në Kinë dhe ndaj saj u vendos një gjobë, rekord në historinë e Kinës, prej 2.8 bilion dollar për sjellje monopolizuese në treg.

Aksionet e kompanisë Alibaba janë rritur me 20% në bursat e New York dhe Hong Kong që nga rënia drastike në dhjetor të 2020-ës, mes optimizmit se “sulmi” i qeverisë kineze mbi praktikat e biznesit të kompanisë po përfundon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat