Rrjeti social i Donald Trump është hakuar, ende pa u prezantuar për publikun

Teknologji

Rrjeti social i Donald Trump është hakuar, ende pa u prezantuar për publikun

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Sipas raportimeve të mediave amerikane, uebfaqja e mediave sociale e shpallur nga ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është hakuar përpara se të prezantohej.

Sipas Washington Post, një grup hakerash që punonin kundër përhapjes së urrejtjes dhe dezinformatave pretenduan se kishin hakuar faqen e mediave sociale “Truth” duke hyrë në të.

New York Times citoi gjithashtu burime të ndryshme në raportin e saj duke thënë se hakerët kanë hakuar disa llogari të faqeve të internetit të rrjeteve sociale të Donald Trump.

Sipas një grupi hakerësh, faqja e internetit Truth Social nuk është ende e disponueshme për publikun dhe është në ndërtim e sipër, por ata shfrytëzuan dobësitë e sajtit për të krijuar një llogari të rreme, duke përfshirë hakimin e llogarisë së Donald Trump.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi hapjen e një rrjeti të ri të mediave sociale, Truth Social, më 21 tetor.

Sipas ekipit të Donald Trump, një version provë i “Truth Social” do t’u prezantohet konsumatorëve amerikanë deri në fund të nëntorit, kur do të prezantohet plotësisht në tremujorin e parë të 2022.

Truth Social do të zhvillohet nga një kompani e re e formuar nga bashkimi i Grupit të Medias dhe Teknologjisë Trump (TMTG) dhe një kompanie speciale (SPAC).

Rrjeti ka të ngjarë të jetë i ngjashëm me Facebook, por disa besojnë se Truth Social do të jetë një platformë mikroblogimi e ngjashme me Twitter.

Donald Trump ishte presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara nga nëntori 2016 deri në janar 2021 dhe llogaritë e tij në Facebook, Twitter dhe YouTube u mbyllën për shkak të postimeve të tij të urrejtjes dhe mashtruese.

Twitter mbylli llogarinë e Donald Trump më 9 janar 2021 dhe e ndaloi atë përgjithmonë, ndërsa Facebook mbylli llogaritë e tij më 7 janar 2021.

YouTube gjithashtu mbylli kanalin e Donald Trump më 27 janar 2021, ndërsa SnapChat dhe Instagram gjithashtu e ndaluan atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat