Samsung Electronics zbulon televizorët e tij MICRO LED, Neo QLED dhe Lifestyle të vitit 2022, me gamën e opsioneve më të avancuara!

Teknologji

Samsung Electronics zbulon televizorët e tij MICRO LED, Neo QLED dhe Lifestyle të vitit 2022, me gamën e opsioneve më të avancuara!

Më: 10 janar 2022 Në ora: 20:46
Foto ilustrim

Televizorët MICRO LED, Neo QLED dhe Lifestyle vijnë me avancimet më të fundit në cilësinë e figurës, teknologjinë e zërit dhe veçoritë inteligjente. Neo QLED të optimizuara me Smart Hub-in e ri që mundëson kurimin e përmbajtjes, claud gaming, video call, kryerjen e shumë detyrave në ekran, menaxhimin e NFT-ve dhe më shumë. Linja e zgjeruar dhe aksesorët ofrojnë personalizim të shtuar për një përvojë video dhe audio të përshtatur.

Samsung Electronics, zbuloi televizorët e tij më të rinj MICRO LED, Neo QLED dhe Lifestyle përpara Consumer Electronics Show 2022.

Me përparimet në cilësinë e figurës dhe zërit, më shumë opsione të madhësisë së ekranit, aksesorë të personalizuar dhe një ndërfaqe të përmirësuar, ekranet e vitit 2022 sjellin vizioni “Screens Everywhere, Screens for All” , më afër realitetit.

MICRO LED: Maja e Teknologjisë së Ekranit

Si ekrani më i avancuar i Samsung-ut, MICRO LED ofron cilësinë më të mirë të figurës falë LED-ve me madhësi 25 milionë mikrometër që prodhojnë në mënyrë individuale dritë dhe ngjyra, duke krijuar një përvojë që të përfshin përmes thellësisë mbresëlënëse, ngjyrave të gjalla dhe një nivel i rritur i qartësisë dhe kontrastit. Në CES 2022, Samsung do të zbulojë MICRO LED në tre madhësi të ndryshme – 110”, 101” dhe 89.”

MICRO LED 2022 mbështet thellësinë 20-bit të greyscale. Kjo do të thotë se modelet MICRO LED mund të shprehin çdo detaj në një skenë, duke ofruar një përvojë të vërtetë HDR. Ai gjithashtu shpreh 100% të gamës së ngjyrave DCI dhe Adobe RGB, duke rezultuar në ngjyra mahnitëse dhe të gjalla.

Së bashku me dizajnin gjithëpërfshirës të mundësuar nga raporti 99,99% i ekranit ndaj trupit, MICRO LED ofron performancë revolucionare.

Më në fund, MICRO LED vjen plot me veçori të përmirësuara të përdorshmërisë dhe personalizimit, si: Art mode, Multi View dhe Dolby Atmos.

Procesori Neo Quantum i këtij viti prezanton hartëzimin e avancuar të kontrastit me BLU (njësi me dritë të pasme), duke rritur nivelin e ndriçimit nga gradimi 12 në 14-bit për kontroll më të madh të burimit të dritës – Quantum Mini LEDs.

Teknologjia e re Shape Adaptive Light përdor procesorin Neo Quantum për të analizuar linjat, format dhe sipërfaqet për të kontrolluar formën e dritës nga LED Quantum Mini, duke rritur ndriçimin dhe saktësinë e të gjitha formave në ekran.

Rezultati është cilësi e jashtëzakonshme e imazhit që shfaq përmbajtjen e plotë HDR. Neo QLED i Samsung 2022 përmban gjithashtu Real Depth Enhancer, një algoritëm i cilësisë së figurës me shumë inteligjencë.

Për më tepër, Neo QLED i Samsung 2022 përmban modalitetin EyeComfort, i cili rregullon automatikisht shkëlqimin dhe tonin e ekranit bazuar në një sensor të integruar të dritës dhe informacionin e perëndimit/lindjes së diellit. Ndërsa drita e ambientit ndryshon, ekrani gradualisht do të reduktojë sasinë e dritës dhe do të ofrojë tone më të ngrohta, duke rregulluar nivelet e dritës blu në përputhje me rrethanat.

Karakteristikat e zërit të Neo QLED po marrin gjithashtu një përmirësim të madh, duke u bazuar në OTS (Object Tracking Sound), i cili drejton tingullin të lëvizë nëpër dhomë së bashku me objektin në ekran, produktet e 2022 do të kenë OTS Pro, i cili përfshin altoparlantë të fuqishëm, Neo QLED ofron gjithashtu një përvojë vërtetë të jashtëzakonshme Dolby Atmos, ofron një përvojë dinamike të zërit që ndjek veprimet nga të gjitha anët.

Televizorët Lifestyle, fitues të çmimeve, me dizajn dhe teknologji të integruar

Ekranet Lifestyle 2022 të Samsung ndërthurin pa probleme dizajnin dhe teknologjinë për një përvojë unike dhe të personalizuar.
Një ekran i ri mat me veti kundër shkëlqimit, anti-refleks dhe kundër gjurmëve të gishtave është aplikuar në The Frame, The Sero dhe The Serif, si rezultat, ekrani i ri mat në televizorët Lifestyle 2022 mori tre verifikime nga UL (Underwriter Laboratories) për të qenë ‘Reflection Glare Free’, ‘Discomfort Glare Free’ dhe ‘Disability Glare Free’.

The Frame tani ofron përvojë më realiste për të shijuar artin. Ekrani i tij anti-refleks shmang gjurmët e gishtërinjve dhe njollat, duke i lejuar përdoruesit të shijojnë veprat e tyre të preferuara të artit në gjendje të përsosur. Korniza vjen në madhësi që variojnë nga 32″ deri në 85″.

The Serif vjen gjithashtu me një kornizë mat për t’u përshtatur pa probleme me ekranin mat. Me shtimin e një opsioni të madhësisë 65″, Serif tani ofrohet në madhësi që variojnë nga 43″ në 65″.

The Sero ofron një përvojë të optimizuar shikimi me ekranin e ri mat në modalitetin vertikal dhe horizontal. Funksioni i ri vertikal Multi View e çon kryerjen e shumë detyrave në një nivel tjetër, duke i lejuar përdoruesit të shikojnë njëkohësisht përmbajtje të ndryshme në pjesën e sipërme dhe të poshtme të ekranit.

Një Smart Hub i ri dhe aplikacione për përvojën përfundimtare të përdoruesit

Televizorët inteligjentë të Samsung 2022 vijnë me një Smart Hub të ri i cili do t’i udhëzojë përdoruesit drejt përmbajtjes së tyre të preferuar ose do t’i ndihmojë ata të zbulojnë diçka të re, duke shpenzuar më pak kohë duke kërkuar.

Shiriti anësor i Smart Hub lejon gjithashtu një tranzicion të pandërprerë midis kategorive – Media, Game (Gaming Hub) dhe Ambient – duke i lejuar përdoruesit të përqëndrohen në aktivitete të ndryshme në shtëpi.

Gaming Hub: Nëpërmjet Samsung Gaming Hub, lojtarët do të kenë akses në një bibliotekë të gjerë lojërash përmes partneriteteve të Samsung me liderët e industrisë – NVIDIA GeForce Now, Stadia dhe Utomik – dhe ky është vetëm fillimi.

Watch Together: Aplikacioni i ri u mundëson përdoruesve të zhvillojnë video chat me miqtë dhe familjen ndërsa shikojnë serialet dhe filmat e tyre të preferuar.

Platforma NFT: Ky aplikacion përmban një platformë intuitive, të integruar për zbulimin, blerjen dhe tregtimin e veprave artistike digjitale përmes MICRO LED, Neo QLED dhe The Frame.

Smart Calibration: Kjo veçori i lejon përdoruesit të rregullojnë mirë cilësinë optimale të figurës.

Modaliteti bazë përmban një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të kalibruar ekranet brenda 30 sekondave, ndërsa modaliteti profesional e optimizon cilësinë e figurës të ekraneve në rreth 10 minuta.

Opsionet e zgjeruara të aksesorëve të personalizuara sipas nevojave dhe shijeve të përdoruesve

Modelet e vitit 2022 vijnë gjithashtu me aksesorë për të personalizuar përvojën e përdoruesit, këto modele do të mbështesin një ndërfaqe vertikale, duke përfshirë Smart Hub, dhe do të ofrojnë një veçori vertikale Multi View.

Së fundmi, veçoritë si Ambient Mode+ dhe Art Mode ofrohen gjithashtu në modalitetin vertikal.
Tasti i ri në telekomandë i lejon përdoruesit të rrotullojnë me lehtësi ekranin me një klik të një butoni.

Për më tepër, ka opsionet të zgjeruara të kornizave për The Frame dhe të gjithë televizorët montohen lehtësisht në mure.

Thyerja e barrierave të zërit me soundbar-in më të fundit

Linja e soundbar-ve 2022 ka përmirësime teknologjike për të ofruar një përvojë tre-dimensionale audio, Q Symphony është përmirësuar me sinkronizim të shtuar.

Ato vijnë gjithashtu me lidhje Wireless Dolby Atmos, me të cilën si altoparlanti i ekranit ashtu edhe altoparlanti i soundbar-it ofrojnë një përvojë të jashtëzakonshme audio pa kabllo që të shpërqendrojnë.

Për më tepër, Soundbar i ri HW-S800B Ultra Slim rivendos standardin në kategori, duke ofruar një bas të fuqishëm, Soundbar i ri Ultra Slim ofron tingull të fuqishëm me vetëm 1,6” thellësi.

“Roli i ekranit ka ndryshuar në mënyrë dramatike vitet e fundit. Me linjën tonë të re të produkteve, ne po u ofrojmë klientëve një përvojë video dhe audio që është e personalizuar për nevojat e tyre, “tha Simon Sung, Zëvendës President Ekzekutiv dhe Shef i Ekipit të Shitjeve dhe Marketingut të Biznesit Visual Display në Samsung, pavarësisht nëse jeni adhurues i filmave, adhurues i televizorit, gamer apo edhe një entuziast arti, Samsung ka oferta të avancuara që mund të përmirësojnë çdo dhomë.”

Për më shumë informacion, duke përfshirë imazhe ose video mbi produktet që Samsung po zbulon në CES 2022, ju lutemi vizitoni, news.samsung.com/global/ces-2022.

Të gjitha funksionet, veçoritë, specifikimet dhe informacionet e tjera të produktit të dhëna në këtë dokument, duke përfshirë, por pa u kufizuar në, përfitimet, dizajnin, çmimin, komponentët, performancën, disponueshmërinë dhe aftësitë e produktit janë subjekt i ndryshimit pa njoftim ose detyrim. Disponueshmëria e produkteve, shërbimeve dhe veçorive të sipërpërmendura mund të ndryshojë sipas rajonit.

Rreth Samsung Electronics

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve digjitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED.

Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat