Twitter merr një numër rekord kërkesash nga qeveri të ndryshme për të hequr postimet

Teknologji

Twitter merr një numër rekord kërkesash nga qeveri të ndryshme për të hequr postimet

Më: 26 janar 2022 Në ora: 16:36
Foto ilustrim

Twitter ka thënë se disa qeveri kanë bërë kërkesa për të hequr përmbajtjen nga një numër rekord llogarish midis janarit dhe qershorit të vitit të kaluar, me 95 për qind të kërkesave që vijnë nga pesë vende.

Sipas medieve të huaja, platforma e mediave sociale tha të martën se 43,387 kërkesa ligjore për heqjen e përmbajtjes nga 196,878 llogari janë bërë në gjashtë muajt e fundit, numri më i madh i kërkesave të tilla në një periudhë raportuese që kur filloi të publikonte raportet e transparencës në vitin 2012.

Shumica erdhën nga Japonia, e ndjekur nga Rusia, Turqia, India dhe Koreja e Jugut.

Faqja është e bllokuar në disa vende, duke përfshirë Kinën dhe Korenë e Veriut.

“Ne po përballemi me sfida të paprecedentë ndërsa qeveritë në mbarë botën përpiqen gjithnjë e më shumë të ndërhyjnë dhe të heqin përmbajtjen”, tha në një deklaratë Sinead McSweeney, zëvendëspresidente e politikave publike publike globale dhe filantropisë në Twitter.

“Ky kërcënim ndaj privatësisë dhe lirisë së shprehjes është një prirje thellësisht shqetësuese që kërkon vëmendjen tonë të plotë”.

Twitter tha se ose “ndaloi” qasjen në përmbajtje në vende të caktuara ose u kërkoi mbajtësve të llogarive të hiqnin disa ose të gjitha përmbajtjet e raportuara në përgjigje të 54 për qind të kërkesave ligjore globale në këtë periudhë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat