Themeluesi rus i Telegramit u siguron ukrainasëve mbrojtje të të dhënave në aplikacion

Teknologji

Themeluesi rus i Telegramit u siguron ukrainasëve mbrojtje të të dhënave në aplikacion

Më: 11 mars 2022 Në ora: 08:43
Telegrami

Miliarderi me origjinë ruse, bashkëthemeluesi i aplikacionit të mesazheve Telegram Pavel Durov, u ka thënë përdoruesve ukrainas që të dhënat e tyre janë të sigurta.

“Unë qëndroj për përdoruesit tanë pa marrë parasysh çfarë. E drejta e tyre për privatësi është e shenjtë – tani më shumë se kurrë”, tha Durov.

Telegram ishte aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në Ukrainë. Por disa ekspertë kanë ngritur shqetësime për sigurinë e të dhënave të përdoruesve.

“9 vjet më parë mbrojta të dhënat private të ukrainasve nga qeveria ruse – dhe humba kompaninë dhe shtëpinë time. Do ta bëja sërish pa hezitim”, ka thënë Durov.

Telegram ruan se gjithçka e ruajtur në renë kompjuterike të tij është e koduar në mënyrë të sigurt, megjithatë ndërsa të gjitha të dhënat e tij janë të mbrojtura, vetëm disa nga veçoritë e tij përdorin kriptim nga skaji në skaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat