Nju Jorku do të dhurojë robotë për të moshuarit “për t’ju bërë atyre shoqëri”

Teknologji

Nju Jorku do të dhurojë robotë për të moshuarit “për t’ju bërë atyre shoqëri”

Më: 26 maj 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Ndikimi i vetmisë dhe izolimit në popullsinë e plakur të Nju Jorkut – një epidemi që ishte një rrjedhë e shtuar gjatë pandemisë së shkaktuar nga COVID-19 – sipas ekspertëve, është i barabartë me pirjen e pothuajse një pakoje cigare në ditë.

Por një robot novator, ElliQ, mund të jetë një çelës për t’i lejuar të moshuarit të jetojnë më të mirën e viteve të tyre të pleqërisë, shkruajnë mediat e huaja.

Kështu, nëpërmjet një partneriteti midis autoriteteve përkatëse për të moshuar dhe startup-it izraelit Intuition Robotics, një furnizim i kufizuar i shoqëruesve të ElliQ do të shpërndajë teknologjinë inteligjente të operuar me zë në shtëpitë e më shumë se 800 të moshuarve në të gjithë shtetin javën e ardhshme.

Kështu, shteti do të monitorojë përparimin e të moshuarve të pajisur me ElliQ, duke shpresuar që përfundimisht të hapë një rrugë për trajnimin e ardhshëm dhe përhapjen e mundshme në shtet.

Zhvillimi i ElliQ – i cili është krijuar për të nxitur pavarësinë dhe për të ofruar mbështetje për të moshuarit përmes kontrolleve të përditshme, ndihmës me qëllimet e shëndetit dhe aktiviteteve fizike, lidhjes me familjen dhe miqtë dhe më shumë duke përdorur komandat zanore dhe/ose udhëzimet në ekran – mori gjashtë vjet.

Dhe për CEO dhe bashkëthemeluesin e Intuition Robotics, Dor Skuler, kjo ia ka vlejtur, veçanërisht pasi familja e një të moshuari të pajisur me ElliQ tha se roboti përmirësoi gjendjen shpirtërore të babait të tyre në muajt e fundit para se të vdiste. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat