Facebook po planifikon një ridizajnim të madh për të konkurruar me TikTok

Teknologji

Facebook po planifikon një ridizajnim të madh për të konkurruar me TikTok

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 19:44
Foto ilustrim

Mark Zuckerberg dhe zyrtarë të tjerë të Metas e bëjnë të qartë se konkurrimi me platformën TikTok është prioriteti i tyre dhe tani dihen më shumë detaje se si ata synojnë ta bëjnë këtë.

Rrjeti social Facebook po punon për një ridizajnim të madh të furnizimit kryesor që do të theksonte ndjeshëm përmbajtjen e rekomanduar të faqeve, krijuesve dhe njerëzve që përdoruesi nuk i ndjek.

Sipas përgjegjësit të parë të aplikacionit Facebook tek Meta, Tom Alison, synimi është kalimi i rrjetit social në “Discovery Engine”, të cilët do të mbështeteshin shumë në rekomandimet, diçka e ngjashme me furnizimin For You në TikTok, raporton theverge.

Rekomandimet do të vinin kryesisht nga përmbajtje “të palidhura” duke përfshirë “Reels”, dhe përdoruesit do të shihnin më pak postime nga miqtë dhe anëtarët e familjes në burimet e tyre. Plani përfshin gjithashtu kthimin e kutisë hyrëse të Messengerit në aplikacionin Facebook për të inkurajuar përdoruesit të ndajnë më shumë përmbajtje nga “Discovery Engine” i lartpërmendur.

Sa kohë do t’i duhet Metas për të zbatuar këto ndryshime nuk dihet për momentin. Megjithatë, disa ndryshime të ngjashme tashmë po ndodhin në Instagram. Kjo nuk është hera e parë që zyrtarët e Meta kanë lënë të kuptohet për ndryshime të mëdha në aplikacionin Facebook dhe as nuk kemi dëgjuar për herë të parë për kthesën e ardhshme nga rrjeti social në “Discovery Engine”.

Zuckerberg tha në muajin prill se kompania është në mes të një “ndryshimi të madh” që do të ndryshojë dinamikën e furnizimit për të nxjerrë në pah rekomandimet e nxitura nga inteligjenca artificiale në lidhje me grafikët sociale të përdoruesve.

Fjalët e Alisonit tregojnë qartë se sa të rëndësishme janë prioritetet e reja për një kompani që po përpiqet dëshpërimisht të arrijë TikTok.

Megjithatë, kalimi në më shumë rekomandime mund të jetë problematik për kompaninë.

Algoritmet aktuale të rekomandimit janë kritikuar për shfrytëzimin e ndarjeve dhe promovimin e dezinformatave. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat