Google po paguan Fondacionin Wikimedia për qasje më të mirë në informacion

Teknologji

Google po paguan Fondacionin Wikimedia për qasje më të mirë në informacion

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 23:40
Foto ilustrim

Google po paguan Fondacionin Wikimedia për ta ndihmuar në sigurimin e informacionit më të saktë dhe më të përditësuar përmes motorit të kërkimit. Fondacioni Wikimedia, grupi jofitimprurës që qëndron pas Wikipedias, thotë se Google është një nga kompanitë e para që po blen shërbimet komerciale Enterprise.

I promovuar vitin e kaluar, Wikimedia Enterprise lejon klientët (si Google) të cilët ripërdorin pjesë masive të informacionit nga shërbimet e Wikimedias për të hyrë në përmbajtjen e saj në mënyrë më efikase.

Në vend që të mbështeten në deponitë e të dhënave falas dhe API-të e disponueshme publikisht (ndërfaqet e programimit të aplikacioneve) për të hequr informacionin nga faqet e internetit të Wikipedias, Wikimedia Enterprise i lejon klientët të përdorin API-të më të përshtatshme për riciklimin dhe nxjerrjen e informacionit në një shkallë shumë më të madhe, raporton theverge.

Shërbimi gjithashtu u mundëson klientëve të marrin përditësime për përmbajtjen që përdor, duke ndihmuar në parandalimin e shfaqjes së informacionit të vjetruar ose të pasaktë në ueb jashtë Wikipedias.

Nuk është saktësisht e qartë se si partneriteti i ri i Google do të ndryshojë anën e përdoruesit përfundimtar të gjërave. Tim Palmer, drejtori menaxhues i partneriteteve të kërkimit të Google, komentoi në mënyrë të turbullt se Google mezi pret të “thellojë” partneritetin e tij me Fondacionin Wikimedia përmes shërbimit të tij Enterprise.

Përveç Google, Fondacioni Wikimedia njoftoi se Arkivi i Internetit është bërë gjithashtu një klient i Ndërmarrjeve. Është e njëjta organizatë jofitimprurëse që drejton Wayback Machine, një bazë të dhënash që ruan fotografi nga faqet e internetit gjatë gjithë kohës, duke ju lejuar të merrni një vështrim në informacionin e fshirë ose të ndryshuar dhe të eksploroni paraqitjet e ueb-school të vjetër.

Ndërsa Fondacioni Wikimedia padyshim do të marrë disa para nga partneriteti i tij me Google dhe Arkivi i Internetit, organizata pret që shërbimi i saj Ndërmarrje të përbëjnë vetëm “një pjesë të vogël” të të ardhurave të saj. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat