YouTube, Instagram, Discord fshijnë faqet që i përkisnin të dyshuarit për sulmin në Illinois

Teknologji

YouTube, Instagram, Discord fshijnë faqet që i përkisnin të dyshuarit për sulmin në Illinois

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 11:36
YouTube

YouTube, Instagram, Discord dhe Twitter u mobilizuan me shpejtësi për të fshirë faqet e mediave sociale që dukej se i përkisnin Robert Crimo III, një person që dyshohet të jetë përgjegjës për sulmin në periferi të Çikagos që la të vdekur gjashtë persona.

Nën një palë pseudonime, Crimo duket se ka postuar një mori videosh në YouTube dhe ka pasur një kanal Discord të quajtur “SS”, i cili ishte i hapur për publikun përmes një lidhjeje ftese.

Llogaria e Crimo-s në YouTube si duket nuk kishte pasur publikime për rreth tetë muaj, bazuar në shikimin e The Verge përpara se të tërhiqej llogaria.

Videoja më e fundit përfshinte një gjuhë shqetësuese dhe imazhet se dukej të përfshinin klasa dhe përshkrime artistike të njerëzve të qëlluar.

Me një pseudonim, të cilin The Verge nuk pranon ta emërojë, Crimo duket se ka postuar shumë albume në Spotify dhe disa EP dhe këngë tek Apple Music, të cilat të dyja mbetën online deri në mbrëmjen e 4 korrikut.

Gjurmët u tërhoqën më vonë nga të dyja platformat. Një zëdhënës i Spotify, i cili kërkoi të mos përmendet duke diskutuar një situatë të ndjeshme, tha se kompania mori vendimin për të hequr përmbajtjen në partneritet me shpërndarësin e saj.

The Verge kontaktoi të gjitha platformat e përmendura më lart për koment. YouTube, Instagram, Discord, Twitter dhe Apple nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Postimet e mediave sociale sugjerojnë se një llogari TikTok e lidhur me Crimo mund të jetë hequr gjithashtu. TikTok gjithashtu nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat