Laboratori i Shiga në Japoni zhvillon robotë për të kryer “detyra të rrezikshme”

Teknologji

Laboratori i Shiga në Japoni zhvillon robotë për të kryer “detyra të rrezikshme”

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

Një sektor kërkimor i prefekturës Shiga po nxit një robot modern që mund të shpëtojë jetë, i cili lejon kontrolluesin që përmes “pajisjeve virtuale” të trajtojë dhe të ngrejë sende me peshë.

Sipas mediave të huaja, roboti, i cili peshon rreth 450 kilogramë, mund të lidhet edhe me një vinç për të punuar në vende të larta.

Roboti quhet “jinki”, ose makinë humanoide dhe po krijohet nga Man-Machine Synergy Effectors, Inc., në Kusatsu.

Udhëheqësi Kanaoka Hakase, i njohur si Dr. Kanaoka u shpreh se ndërsa ka parë shumë robotë modernë në Japoni, ai filloi të pyeste pse risia nuk po përdorej për të shpëtuar jetë si për shembull gjatë tërmeteve.

Përparimi i robotit të ri filloi pasi West Japan Railway Co. foli me Kanaoka për përdorimin e një roboti për të parandaluar fatkeqësitë në mjedisin e punës, për shembull, punëtorët që bien nga telat lart ose marrin goditje elektrike gjatë mirëmbajtjes.

“Ne duam të eliminojmë punën e vështirë fizike përmes robotikës”, ka thënë Kanaoka.

Organizata tani po drejton ekspozitat e robotit të ri, e vendosur ta vë atë në përdorim praktik në pranverën e vitit 2024.

Robotët e organizatës, duke përfshirë robotin shëtitës me një lartësi prej 4 deri në 5 metra, janë planifikuar të shfaqen në Osaka-Kansai Expo 2025.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat