​Çipat e rinj kompjuterikë, nuk ka më kilometrazh të falsifikuar

Teknologji

​Çipat e rinj kompjuterikë, nuk ka më kilometrazh të falsifikuar

Më: 17 shtator 2022 Në ora: 22:55
Ilustrim

Rregullorja e Bashkimit Evropian nga viti 2017 për mbrojtjen nga manipulimi i kilometrazhit nuk është zbatuar ende, ndërsa hulumtimi i Klubit Gjerman të Automobilave (ADAC) dëshmon se kilometrazhi i makinave të reja ende mund të manipulohet lehtësisht.

Megjithatë, dy prodhues gjermanë të makinave tani pretendojnë se kanë një zgjidhje.

Rregullimi i kilometrazhit është rutinë sot dhe policia supozon se çdo e treta makinë e përdorur që shitet në Gjermani ka kilometrazhin e saj të rregulluar.

Mashtruesit rrisin vlerën mesatarisht me 3000 euro për makinë, duke mashtruar blerësit e makinave të përdorura apo kompanitë leasing. Dëmi total i vlerësuar në Gjermani është rreth 6 miliardë euro në vit, sipas revistës kroate HAK.

Rregullorja e BE-së përcakton zyrtarisht se kilometrazhi në një makinë duhet të mbahet sistematikisht. Ligji zbatohet për modelet e reja të automjeteve nga shtatori 2017, dhe nga shtatori 2018 për të gjitha makinat e reja.

Megjithatë, ende mungon një listë e detajuar se si duhet të duket kjo mbrojtje dhe cili organ neutral duhet ta kontrollojë. Rezultati i gjithë kësaj - mashtrimi vazhdon, por jo në të gjitha makinat.

Gjatë shfletimit të faqeve përkatëse të makinave të përdorura, ekspertët e ADAC vunë re se kjo nuk vlen më për Audi A3 (nga 2020) dhe VW Golf 8 (nga fundi i 2019).

Këto modele mbrohen më mirë nga mashtrimet e kilometrazhit sesa shumë konkurrentë. Arsyeja janë çipat e rinj kompjuterikë Hardware Secure Module që përdoren për të mbrojtur kilometrazhin.

Volkswagen njofton gjithashtu masa të reja për të parandaluar leximin e kilometrazhit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat