“Si të thyejmë krahun” kryeson kërkimet në Google në Rusi pas thirrjes për mobilizim nga Putin

Teknologji

“Si të thyejmë krahun” kryeson kërkimet në Google në Rusi pas thirrjes për mobilizim nga Putin

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 06:55
Rusët

Mobilizimi i ushtrisë ruse nga Vladimir Putin ka shtuar kërkimet e ndryshme në Google.

Në mënyrë tronditëse, “si të thyesh një krah në shtëpi” u bë kërkimi kryesor i Google në Rusi pasi tirani njoftoi se do të vendosë 300 ,mijë qytetarë për të luftuar luftën në Ukrainë.

Në një fjalim të rrallë drejtuar kombit të tij këtë javë, Putin tha se rezervistët do të rekrutohen menjëherë për të luftuar në pushtim – pavarësisht se vendi ndërluftues ka humbur terren të rëndësishëm në Ukrainë kohët e fundit.

Ky është mobilizimi i parë i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, raporton themirror.

Në fjalim, lideri paralajmëroi gjithashtu Perëndimin se ai “nuk po bënte bllof” kur u njoftua se ishte gati të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur vendin e tij.

Pas kësaj, dolën raporte se linjat ajrore po refuzonin biletat për personat nga mosha 18 deri në 65 vjeç.

Shumë civilë mbetën të shqetësuar se do të detyroheshin të qëndronin në vend dhe kështu nxituan të kërkonin përgjigje për pyetjet e tmerrshme në Google.

Të dhënat e Google Trends treguan një rritje dramatike të termit të kërkimit – nga 0 në 38 në një shkallë prej 100 – brenda 24 orëve nga shpallja e despotit, raporton Newsweek.

Ndërkohë, çmimet për biletat ajrore jashtë Moskës u rritën mbi 5000 dollarë për biletat me një drejtim në vendet më të afërta të huaja – me shumicën e biletave ajrore të shitura plotësisht për ditët në vijim.

Thuhet se rusëve iu dhanë vetëm katër orë kohë për të paketuar valixhet dhe për t’u thënë lamtumirë familjeve të tyre.

Pas largimit nga vendi, ata që u larguan u pritën me radhë të gjata pesë orëshe në kufijtë me Finlandën, Gjeorgjinë dhe Mongolinë.

Në pikat kufitare me Gjeorgjinë kishte prapambetje të gjata, raportoi Reuters.

Ata që patën fatin të merrnin një fluturim u larguan, ndërsa të tjerët u bllokuan nga nisja – edhe nëse kishin një biletë, vizë ose vizë Shengen.

Grupet në mediat sociale u shfaqën gjithashtu, duke u dhënë këshilla qytetarëve se si të dilnin nga Rusia, ndërsa një faqe lajmesh në vend dha një listë me “ku të ikni tani nga Rusia”.

Për muaj të tërë, nacionalistët rusë kanë bërë thirrje për një lloj mobilizimi për të injektuar jetë të re në atë që ata e kanë përshkruar si një fushatë belbëzimi.

Për më tepër, Ukraina nisi programin e saj të mobilizimit dy ditë para pushtimit të Rusisë – më 24 shkurt – dhe menjëherë pas shpalljes së ligjit ushtarak – i cili ndalonte burrat e moshës 18-60 vjeç të largoheshin nga vendi. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat