​Investitorët institucionalë po heqin dorë nga kriptovalutat

Teknologji

​Investitorët institucionalë po heqin dorë nga kriptovalutat

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 22:48
Foto ilustrim

Investitorët institucionalë ishin të zemëruar për kriptovalutat edhe para kësaj jave. Rënia e papritur e FTX-ve të Sam Bankman-Fried mund të ketë dëmtuar përgjithmonë perspektivat e tyre për përfshirje në portofolet kryesore.

Ndërsa shumë njerëz të guximshëm mbeten në industri, shumë menaxherë profesionistë të parave thonë se argumenti për kriptovalutën si diversifikues i portofolit ose arin digjital në këtë pikë është zero. Humbjet janë shumë të mëdha dhe struktura e tregut shumë e rrezikshme, thonë ata.

“Ajo që është bërë e qartë është se nuk do të gjejë një shtëpi në alokimin e aseteve institucionale”, tha për Bloomberg Hani Redha, menaxher portofoli në Pinebridge Investments në Londër.

“Kishte një periudhë kur konsiderohej si një klasë aktivesh potenciale që duhet të kishte çdo investitor në alokimin e aseteve të tij strategjike, por kjo është përjashtuar plotësisht”.

Shpërthimet dhe skandalet e muajve të fundit kanë shkatërruar argumentet kryesore të përforcuesve të kriptovalutave dhe kanë fshirë të gjithë nocionin e Bitcoin si një strehë e sigurt në kohë të trazuara. Por asnjë nga ato ngjarje - nga kolapsi i TerraUSD deri në falimentimin e Celsius - nuk ishte aq novator sa zbulimi se edhe FTX, i konsideruar deri vonë si një nga emrat më të shquar në skenën e kriptove, ishte toksik.

Rënia e FTX "ngre pikëpyetje në lidhje me qëndrueshmërinë e ekosistemit kripto", tha Salman Ahmed, kryestrategu i investimeve në Fidelity International, i cili mbikëqyr 646 miliardë dollarë nga Londra.

Në shkurt, kompania e tij lansoi një produkt të tregtuar në shkëmbim Bitcoin që synon investitorët profesionistë evropianë. Që nga fillimi i vitit ka humbur rreth 55%.

Vetëm një vit më parë, kriptomania ishte në kulmin e saj dhe bitcoin kishte tejkaluar 67.000 dollarë. Në janar, Bridgewater vlerësoi se 5% e Bitcoin mbahej nga investitorë institucionalë.

Më pas dominuan parashikimet optimiste. Nikolaos Panigirtzoglou, strateg i JPMorgan Chase & Co shkroi se Bitcoin teorikisht mund të arrijë 146.000 dollarë në afat të gjatë duke zëvendësuar arin. Një studim i PWC nga prilli zbuloi se 42% e fondeve mbrojtëse të kriptove parashikojnë që bitcoin do të tregtojë midis 75,000 dhe 100,000 dollarë deri në fund të 2022.

Tani qëndrimet e investitorëve janë më të rezervuara. Panigirtzoglou tha në një raport këtë javë se bitcoin mund të arrijë përsëri uljet e verës prej 13,000 dollarësh. Bitcoin u tregtua nën 17,000 dollarë të premten.

“Argumenti për investimin në kriptomonedha si diversifikim u shua pak më parë,” tha ai në një intervistë.

Bitcoin është rrëzuar dhe më pas është rikuperuar përsëri më parë. Disa besimtarë e shohin arrogancën duke u larguar në treg, gjë që përfundimisht do ta vendosë industrinë në rrugën drejt pjekurisë. Problemet e FTX në fakt mund të përfitojnë firmat e themeluara me përvojë në menaxhimin e rrezikut, të tilla si Nasdaq Stock Market dhe CBOE Global Markets Inc., shkroi Mike Cyprys, një analist në Morgan Stanley.

Megjithatë, për Mark Dowding, shef i Investimeve në BlueBay Asset Management, nuk ka asnjë mënyrë që bitcoin të bëhet një version i arit digjital. Është vetëm çështje kohe para se edhe më shumë investitorë të çlirohen dhe çmimet e kriptomonedhave të bien sërish, tha ai.

“Duhet të ishte e qartë se një industri që nuk prodhoi asgjë, shpërdoronte para dhe ofronte kthime joshëse ishte e dënuar”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat