Apple dhe Google përballen me presion për ta fshirë TikTok-un nga dyqanet

Teknologji

Apple dhe Google përballen me presion për ta fshirë TikTok-un nga dyqanet

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 20:31
Foto ilustrim

Senatori Michael Bennett kërkoi që Apple dhe Google të fshijnë “menjëherë” TikTok-un nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në një letër drejtuar shefave ekzekutivë të kompanive, Tim Cook dhe Sundar Pichai të enjten.

Përpjekja e Bennet për të kufizuar shkarkimet e aplikacionit është vetëm e fundit në një seri veprimesh në rritje të Kongresit për të ndaluar aplikacionin e luftuar në pronësi kineze.

Që nga janari, republikanët dhe demokratët kanë kërkuar që kolegët e tyre ose zyrtarët e administratës së presidentit amerikan Joe Biden të vendosin shpejt kufizime më të rrepta për mbledhjen e të dhënave ose një ndalim mbarëkombëtar për aplikacionin, duke përmendur rreziqet e tij të mundshme për sigurinë kombëtare të SHBA-së.

“Ndikimi i madh dhe mbledhja agresive e të dhënave të TikTok përbëjnë një kërcënim specifik për sigurinë kombëtare të SHBA-së për shkak të detyrimeve të kompanisë së saj mëmë sipas ligjit kinez”, shkroi Bennet.

“Duke pasur parasysh këto shqetësime të rënda dhe në rritje, unë kërkoj që ta fshini menjëherë TikTok-un nga dyqanet tuaja të aplikacioneve përkatëse”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat