Sulmi ransomware ndaj firmës së të dhënave ION mund të marrë disa ditë për t’u rregulluar

Teknologji

Sulmi ransomware ndaj firmës së të dhënave ION mund të marrë disa ditë për t’u rregulluar

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 06:55
Foto ilustrim

Një sulm “ransomware” i cili e goditi ION Trading UK mund të marrë edhe disa ditë për t’u rregulluar, duke lënë shumë ndërmjetës të paaftë për të përpunuar tregtinë e derivateve, i thanë Reuters të enjten burime të njohura me këtë çështje.

ION Group, kompania mëmë e firmës së të dhënave financiare, tha në një deklaratë në faqen e saj të internetit se sulmi filloi të martën.

“Incidenti ka ndodhur në një mjedis specifik, të gjithë serverët e prekur janë shkëputur dhe riparimi i shërbimeve është duke vazhduar”, tha ION Group, duke refuzuar kërkesat për komente të mëtejshme, raporton Reuters.

Ransomware është një formë e softuerit qëllimkeq i vendosur nga bandat kriminale i cili funksionon duke enkriptuar të dhënat, me hakerat që i ofrojnë viktimës një çelës në këmbim të pagesave. Kërkesa të tilla për shpërblim mund të arrijnë miliona dollarë.

Zyrtarët në të dy anët e Atlantikut po monitorojnë përçarjen.

“Ne jemi të vetëdijshëm për këtë incident të vazhdueshëm dhe ne do të vazhdojmë të punojmë me homologët tanë dhe firmat e prekura”, deklaruan gjatë së enjtes nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Britanisë (FCA) dhe Autoriteti i Rregullimit Prudencial (PRA).

Byroja Federale e Hetimit i tha Reuters se ishte gjithashtu në dijeni të hakimit, megjithëse refuzoi komente të mëtejshme. Bloomberg News raportoi se FBI kishte qenë në kontakt me drejtuesit e ION për incidentin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat