Apple pritet të krijojë AirPods që monitorojnë shëndetin

Teknologji

Apple pritet të krijojë AirPods që monitorojnë shëndetin

Më: 13 mars 2023 Në ora: 23:24
AirPods

Apple e ka pranuar potencialin shëndetësor të AirPods, duke theksuar se është një fushë në të cilën po investon shumë.

Tani, Bloomberg raporton se ne mund të presim që Apple të lançojë veçori të reja shëndetësore për AirPods diku në vitin ose dy vitet e ardhshme.

AirPods tashmë ofrojnë një veçori të quajtur Live Listen , e cila u lançua si pjesë e iOS 12 në 2018.

Kjo veçori në thelb e kthen një iPhone në një mikrofon të drejtuar, duke transmetuar audion e kapur nga ai iPhone në AirPods në kohë reale.Live Listen, megjithatë, nuk është miratuar nga FDA.

Në një intervistë në vitin 2021, ekzekutivi i Apple, Kevin Lynch, pranoi potencialin shëndetësor të AirPods.

“Ne tashmë bëjmë shkrirjen e sensorëve në disa pajisje sot, dhe mendoj se këtu ka të gjitha llojet e potencialit,” tha ai.

Mbetet për t’u parë se çfarë lloj karakteristikash shëndetësore të AirPods do të arrihen përfundimisht, raporton 9to5mac.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat