Çfarë ndodhi në OpenAI, çfarë kërkuan “fraksionet rivale” dhe çfarë pritet nga Inteligjenca Artificiale?

Teknologji

Çfarë ndodhi në OpenAI, çfarë kërkuan “fraksionet rivale” dhe çfarë pritet nga Inteligjenca Artificiale?

Më: 25 nëntor 2023 Në ora: 23:52
Foto ilustrim

Krijuesi i ChatGPT, OpenAI, shkaktoi një stuhi polemikash dhe spekulimesh të premten me largimin e bashkëthemeluesit dhe shefit ekzekutiv të kompanisë, Sam Altman.

Lajmi tronditi investitorët, partnerët dhe punonjësit dhe e la startupin kryesor në botë të Inteligjencës Artificiale në një gjendje të pasigurt.

Por pse është OpenAI kaq i rëndësishëm?

Firma e San Franciskos lansoi ChatGPT një vit më parë dhe chatbot i AI tani ka 100 milionë përdorues javor.

Suksesi i madh i ChatGPT shkaktoi një valë investimesh në AI gjeneruese dhe i bëri njerëzit shumë të vëmendshëm në raport me Inteligjencën Artificiale.

Teknologjia e OpenAI është bërë gjithashtu pikë referimi për një listë në rritje të kompanive rivale të AI në të gjithë botën.

OpenAI u vlerësua në rreth 86 miliardë dollarë në një ofertë tenderi që po i afrohej përfundimit në ditët para largimit të Altman.

Ndërkohë marrëdhënia e ngushtë e OpenAI me Microsoft Corp., e cila zotëron afërsisht 49% të aksioneve të OpenAI dhe është ofruesi kryesor i fuqisë llogaritëse, vetëm sa shton statusin e startup-it në industri.

Çfarë ndodhi në OpenAI?

Të premten, një deklaratë disi e paqartë nga bordi i OpenAI tha se Altman po përfundonte si CEO sepse “ai nuk ishte vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij me bordin”.

Greg Brockman, një bashkëthemelues, u “degradua” nga bordi dhe u largua në shenjë proteste.

Të dy burrat u kthyen të dielën për të provuar dhe negociuar një rikthim në OpenAI, pjesërisht e kushtëzuar me zëvendësimin e anëtarëve ekzistues të bordit.

Investitorët dhe drejtuesit kryesorë të OpenAI kërkuan gjithashtu që Altman të rikthehej në detyrë.

Në vend të kësaj, bordi i OpenAI emëroi bashkë-themeluesin dhe ish-shefin e Twitch, Emmett Shear, CEO i dytë i përkohshëm, pasi e para – shefja e Teknologjisë, Mira Murati – ishte në favor të kthimit të Altman dhe Brockman në kompani.

Shefi i Microsoft-it, Satya Nadella më pas tha se Altman dhe Brockman do të drejtonin një grup të ri kërkimor të inteligjencës artificiale në kompaninë softuerike prej 2.8 trilionë dollarësh.

Pothuajse të gjithë punonjësit e OpenAI kanë kërcënuar që atëherë të largohen dhe t’i bashkohen Microsoft-it nëse Altman nuk kthehet dhe bordi jep dorëheqjen.

Dhe të mërkurën, u bë e ditur se Sam Altman do të kthehet si CEO i OpenAI, duke kapërcyer një kaos që përfshiu kompaninë gjatë disa ditëve të fundit.

Ish-presidenti Greg Brockman, i cili dha dorëheqjen në shenjë proteste për shkarkimin e Altman, do të kthehet gjithashtu.

Çfarë duan “fraksionet rivale”?

Altman ka qenë figura kryesore që ka çuar OpenAI nga hapat e saj si një jofitimprurëse, në një markë të njohur globalisht të lidhur me avantazhin e kërkimit të AI.

Por Altman gjithashtu u përplas me anëtarët e bordit të tij se sa shpejt duhet të zhvillohet AI gjeneruese, si të komercializohen produktet dhe hapat e nevojshëm për të pakësuar dëmet e tyre të mundshme për publikun, kanë thënë njerëzit me njohuri për këtë çështje.

Bordi i drejtorëve veçanërisht nuk ka bërë ndonjë deklaratë publike shtesë për të sqaruar arsyen e largimit të Altman.

Ndërsa për Microsoft, OpenAI është çelësi i strategjisë së tij të AI.

Nadella ka sinjalizuar se do të ishte i lumtur me Altman dhe ekipin e tij ose brenda Microsoft ose duke u rikthyer në OpenAI – për sa kohë që ai mund të llogarisë ende në forcën kolektive të ekspertizës dhe kërkimit.

Të tjerë në industri, si Nvidia Corp. dhe Salesforce Inc., kanë ofruar tashmë të punësojnë inxhinierë softuerësh të OpenAI.

Pse disa njerëz mendojnë se teknologjia e OpenAI mund të jetë e rrezikshme?

Ekziston një frikë e përhapur se zhvillimi i nxituar i AI që mund të mësojë dhe përmirësohet pa ndihmën e njeriut mund të sjellë një inteligjencë që del jashtë kontrollit tonë kolektiv.

Megjithatë, teknologjia ka të ngjarë të mbetet shumë larg këtij skenari teorik.

Njerëzit po punojnë gjithashtu për të kuptuar implikimet e plota të kompjuterëve “më të zgjuar” që mund të “shtojnë ose zhvendosin” vendet e punës, të bëjnë parashikime të sakta për të ardhmen dhe të simulojnë “arsyetimin dhe bisedën njerëzore”.

Si i pasqyron trazira e OpenAI debatin më të madh mbi AI?

Ndërsa ne ende nuk kemi një shpjegim të plotë të arsyeve të bordit për largimin e Altman, përçarja mbi ritmin e komercializimit duket se ka qenë një çështje kyçe.

Kjo ka ndodhur në disa arena të tjera.

Google, për shembull, ka mbrojtur prej kohësh një qasje të ngadaltë dhe të kujdesshme, e cila e bëri atë të duket si një ngecje kur OpenAI bëri bujë me ChatGPT, pavarësisht më shumë se një dekade investimi dhe kërkimi në AI.

Etiketa të tilla si “përshpejtues” dhe “sigurues” janë shfaqur, duke tërhequr vija ndarëse rreth asaj se sa optimist është këndvështrimi i një personi për përfitimet dhe dëmet e mundshme të AI.

Disa “përshpejtues” kanë argumentuar se SHBA-ja duhet të lëvizë sa më shpejt që të jetë e mundur për të shmangur kalimin nga Kina, investimi dhe puna e së cilës në AI janë “thjesht befasuese për t’u parë”, sipas CEO të Google, Sundar Pichai.

Pse njerëzit kërkuan që Altman të kthehet në OpenAI?

Ai ka qenë i rëndësishëm në ngritjen e profilit të OpenAI dhe negocimin e marrëveshjes shumë miliarda dollarëshe me Microsoft që krijoi kompaninë me burimet teknike që i nevojiteshin.

Sfondi i tij duke punuar në përshpejtuesin fillestar Y Combinator dhe duke “u përzier” në qarqet e kapitalit sipërmarrës të Silicon Valley do të thotë gjithashtu se ai është i pozicionuar mirë për të udhëhequr firmën pasi ajo kërkon investime dhe mbështetje të mëtejshme.

Çfarë pritet nga Inteligjenca artificiale?

Teknologjia e re është subjekt i rishikimeve dhe shqyrtimit rregullator në mbarë botën, me Mbretërinë e Bashkuar që ka organizuar së fundmi një konferencë ndërkombëtare për të diskutuar qasjet e duhura për miratimin e saj.

Kompanitë private dhe organet qeveritare janë në proces të negociatave se si të zbusin dëmet e mundshme pa mbytur inovacionin.

Edhe në Kinë, ku Pekini ka qenë i pari me një grup të përcaktuar rregullash rreth përdorimit të AI, qasja është e ndërgjegjshme për përfitimet dhe avantazhet konkurruese të udhëheqjes në teknologji.

Sa i përket zhvillimit dhe përdorimit të AI, tani detyra për shumicën është të fitojnë sa më shumë fuqi llogaritëse për të trajnuar modele të mëdha themelore që të jetë e mundur.

Më tej në agjendë do të jetë optimizimi dhe specializimi.

Përpara kaosit të javës së kaluar, OpenAI po punonte drejt zhvillimit të “agjentëve” të AI që mund të trajtojnë detyra më komplekse për përdoruesit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat