Nvidia tani vlen më shumë se Alphabet, një ditë pasi ia kaloi Amazon

Teknologji

Nvidia tani vlen më shumë se Alphabet, një ditë pasi ia kaloi Amazon

Më: 15 shkurt 2024 Në ora: 07:36
Foto ilustrim

Një ditë pas tejkalimit të vlerës së tregut të Amazon.com Inc., gjigandi i çipave Nvidia Corp. tani ka kaluar edhe Alphabet Inc.

Sipas mediave të huaja, aksionet e Nvidia u rritën 2.5% të mërkurën, duke u mbyllur me një kapitalizim tregu prej rreth 1.83 trilion dollarë dhe duke kaluar vlerën e gjigantit të kërkimit prej rreth 1.82 trilion dollarë, tregojnë të dhënat e përpiluara nga Bloomberg.

Me këtë fitim, prodhuesi i çipave është bërë kompania e katërt më e vlefshme në botë.

Saudi Aramco, i vlerësuar në rreth 2 trilion dollarë, duket si “caku i ardhshëm historik”.

Rritja e Nvidia ka qenë e fuqishme këtë vit.

Vlera e kompanisë është rritur me rreth 49% dhe ka shtuar rreth 602 miliardë dollarë në vlerë, e nxitur nga një kërkesë e madhe “përshpejtuesit e saj” që fuqizojnë qendrat e të dhënave që kryejnë detyra komplekse kompjuterike të kërkuara nga aplikacionet e Inteligjencës Artificiale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat