​OpenAI tani do t'ju lejojë të krijoni video nga sinjalet verbale

Teknologji

​OpenAI tani do t'ju lejojë të krijoni video nga sinjalet verbale

Më: 16 shkurt 2024 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Udhëheqësi i inteligjencës artificiale OpenAI prezantoi një model të ri të inteligjencës artificiale të quajtur Sora, i cili pretendon se mund të krijojë video "realiste" dhe "imagjinative" 60 sekondash nga kërkesat e tekstit.

Në një postim në blog të mërkurën, kompania tha se Sora është në gjendje të gjenerojë video me gjatësi deri në 60 sekonda nga udhëzimet e tekstit, me aftësinë për të shfaqur skena me karaktere të shumta, lloje specifike të lëvizjes dhe detaje të hollësishme të sfondit.

“Modeli e kupton jo vetëm atë që përdoruesi ka kërkuar në kërkesë, por edhe se si ato gjëra ekzistojnë në botën fizike”, thuhej në postimin në blog.

Hayden tha se këto lloje të modeleve të AI mund të kenë një ndikim të madh në tregjet e argëtimit dixhital me përmbajtje të re të personalizuar që transmetohet nëpër kanale.

“Një rast i dukshëm përdorimi është brenda TV; duke krijuar skena të shkurtra për të mbështetur narrativat, "tha Hayden. "Modeli është ende i kufizuar, por tregon drejtimin e tregut."

Për momentin, mesazhet e OpenAI mbeten të përqendruara te siguria. Kompania tha se planifikon të punojë me një ekip ekspertësh për të testuar modelin më të fundit dhe për të parë nga afër fusha të ndryshme duke përfshirë dezinformimin, përmbajtjen me urrejtje, dhe paragjykimet. Kompania tha se po ndërton gjithashtu mjete për të ndihmuar në zbulimin e informacionit mashtrues.

Sora fillimisht do të vihet në dispozicion të profesorëve të sigurisë kibernetike, të quajtur "ekipet e kuqe", të cilët mund të vlerësojnë produktin për dëmet ose rreziqet. Po ashtu u jep qasje një numri artistësh vizualë, stilistësh dhe kineastësh për të mbledhur komente se si profesionistët krijues mund ta përdorin atë.

Përditësimi më i fundit vjen ndërsa OpenAI vazhdon të avancojë ChatGPT.

Në fillim të kësaj jave, kompania tha se po teston një veçori në të cilën përdoruesit mund të kontrollojnë kujtesën e ChatGPT, duke i lejuar ata të kërkojnë që platforma të kujtojë bisedat për t'i bërë bisedat e ardhshme më të personalizuara ose t'i thotë të harrojë atë që u diskutua më parë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat