Microsoft do të shesë një nga aplikacionet e tij të për të shmangur një gjobë të mundshme nga BE

Teknologji

Microsoft do të shesë një nga aplikacionet e tij të për të shmangur një gjobë të mundshme nga BE

Më: 1 prill 2024 Në ora: 19:24
Foto ilustrim

Microsoft do të shesë aplikacionin e tij të bisedave dhe videove Teams, duke e ndarë nga produkti i tij Office globalisht, tha të hënën gjigandi amerikan i teknologjisë, gjashtë muaj pasi shkëputi të dy produktet në Evropë në një përpjekje për të shmangur një gjobë të mundshme antitrust nga BE.

Komisioni Evropian, raporton Reuters, po heton lidhjen e Microsoft me Office dhe Teams pas një ankese të vitit 2020 nga CRMN në pronësi të Salesforce, e cila konkurron me aplikacionin e mesazheve në vendin e punës Slack.

Kundërshtarët thanë se bashkimi i produkteve së bashku i jep Microsoft një avantazh të padrejtë. Kompania filloi t’i shesë të dy produktet veçmas në BE dhe Zvicër më 1 tetor të vitit të kaluar.

“Për të siguruar qartësi për klientët tanë, ne po zgjerojmë hapat që kemi marrë vitin e kaluar për të ndarë Ekipet nga M365 dhe O365 në Zonën Ekonomike Evropiane dhe Zvicër te klientët tanë në mbarë botën,” tha një zëdhënës i Microsoft.

“Në këtë mënyrë ne adresojmë edhe komentet e Komisionit Evropian, duke u dhënë kompanive shumëkombëshe më shumë fleksibilitet kur duan të standardizojnë blerjet e tyre në gjeografi të ndryshme.”

Microsoft tha se po prezanton një linjë të re të paketave komerciale Microsoft 365 dhe Office 365 që nuk përfshijnë Ekipet në rajone jashtë EEA (Zonës Ekonomike Evropiane) dhe Zvicrës, si dhe një ofertë të re të pavarur Teams për klientët e Ndërmarrjeve në ato rajone.

Duke filluar nga 1 prilli, klientët ose mund të vazhdojnë me marrëveshjen e tyre aktuale të licencimit, ose të rinovojnë, përditësojnë ose kalojnë në ofertat e reja.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat