IBM do të shtojë qindra vende pune të lidhura me Inteligjencën Artificiale në Irlandë

Teknologji

IBM do të shtojë qindra vende pune të lidhura me Inteligjencën Artificiale në Irlandë

Më: 19 maj 2024 Në ora: 22:10
Foto ilustrim

IBM planifikon të punësojë deri në 800 njerëz të tjerë në Irlandë për të ndihmuar në ndërtimin e softuerit të avancuar të mbështetur nga teknologjia AI.

Ky thuhet të jetë njoftimi më i madh i punës në sektorin shumëkombësh të vendit këtë vit, tha të enjten agjencia shtetërore e investimeve IDA Ireland, shkruajnë mediat e huaja.

Ofruesi i softuerit dhe shërbimeve të konsulencës në SHBA, i cili është një nga punëdhënësit më të mëdhenj shumëkombësh në Irlandë me një staf prej 3,000 personash, do të shtojë rolet në kërkimin dhe zhvillimin, shitjet dixhitale dhe këshillimin.

Irlanda është jashtëzakonisht e varur nga kompani shumëkombëshe të huaja, të cilat pothuajse kanë dyfishuar fuqinë e tyre punëtore në dekadën e fundit për të përbërë rreth 11 për qind të të gjithë tregut të punës.

“Kjo është vendosur të japë një ngritje të vërtetë në ekosistemin e teknologjisë irlandeze duke avancuar aftësitë në disa nga zonat kryesore”, ka thënë në një deklaratë shefi ekzekutiv i IDA Ireland, Michael Lohan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat