Po shikoni Netflix në telefonin tuaj? Po vjen një veçori shumë e dobishme

Teknologji

Po shikoni Netflix në telefonin tuaj? Po vjen një veçori shumë e dobishme

Më: 31 maj 2024 Në ora: 21:13
Foto ilustrim

Netflix ka ofruar prej kohësh mbështetje HDR në telefonat Android, që do të thotë se keni një pamje më të mirë ndërsa shikoni filmin ose serialin tuaj të preferuar. Por, çfarë nëse nuk ju nevojitet?

Deri më tani, Netflix nuk kishte një opsion për të çaktivizuar mbështetjen HDR, ju duhej të shikonit përmbajtjen në këtë modalitet nëse pajisja juaj e mbështeste atë.

Sidoqoftë, në versionin Android, aftësia për të fikur HDR ka të ngjarë të arrijë së shpejti me një përditësim të ri.

Siç shkroi Insajderi AssembleDebug në Twitter dhe i raportoi Autoritetit Android, versioni i ri Netflix për Android (versioni 8.117.0 i ndërtuar 3 50695 beta) përmban disa prova se opsioni për të fikur HDR është duke u testuar.

Kjo do të thotë që përdoruesit më në fund do të jenë në gjendje të zgjedhin midis transmetimit HRD dhe SDR kur shikojnë përmbajtje në aplikacion.

Ka disa arsye pse mund të dëshironi të çaktivizoni HDR ndërsa shikoni Netflix – për shembull, ky modalitet shikimi e zbraz baterinë tuaj më shpejt sesa shikimi SDR. Për më tepër, nëse vëzhgoni të dhënat celulare, HDR do të marrë deri në 10% më shumë nga interneti juaj.

Duhet të theksojmë se është ende një opsion eksperimental dhe nuk do të thotë që 100% Netflix do ta ketë këtë mundësi, por me shumë mundësi janë vetëm testet përfundimtare dhe nuk do të habiteshim nëse do të mbërrinte në aplikacion. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat